niedziela, 30 grudnia 2018
Wydarzenia astronomiczne 2019 - subiektywny zbiór.
Nowy 2019 roku już tuż za progiem. Co ciekawego moim zdaniem wydarzy się na niebie w ciągu nadchodzących 12 miesięcy.
wtorek, 25 grudnia 2018
Wpis na koniec roku.
Jak nietrudno zauważyć wpisy na blogu pojawiają się ostatnio niezmiernie rzadko. Cóż, nawał pracy zawodowej skutecznie zabija pasję. Dotyczy to w szczególności astrofotografii, choć inne obszary moich zainteresowań również pokrywają się kurzem. Trudno zajmować się czymś przyjemnym jak jest się w kieracie dom-praca-dom. Brak normalnie sił. Również pogoda nie nastraja do optymizmu. Coraz częściej dochodzę do wniosku, iż doszedłem w astrofotografii do muru. Nie zrobię większych postępów bez inwestycji w nowocześniejszy sprzęt co wiąże się z finansami i to rzędu 10k zł na co po prostu średnio mnie stać. Z drugiej strony szkoda mi inwestować w sprzęt, który wykorzystam kilka, no może kilkanaście razy w roku. Co gorsza OA w Bukowcu przestało w zasadzie funkcjonować. Przyczyną jest nie tylko gigantyczny wzrost LP w okolicy ale również rozpad grupy AstroMAX, która w istocie już nie istnieje. Szkoda. Nie ukrywam, że jestem w niemałym kłopocie co czynić. Zobaczę co przyniesie nowy rok. Bloga prowadzić nadal będę, ale ilość wpisów nie będzie z pewnością duża. Ale obecnie trudno mi wyrokować.
środa, 14 listopada 2018
środa, 24 października 2018
24 października rakiety nie startują.
26 października 1960 r. Radzieckie gazety opublikowały
krótki komunikat z Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Związku
Radzieckiego i Rady Ministrów ZSRR, informując, że marszałek artylerii Mitrofan
Nedelin zginął w katastrofie lotniczej. Brak informacji o wypadku lub imionach
innych ofiar.
Minęły prawie trzy dekady, zanim pierwsza publikacja w
oficjalnej prasie sowieckiej rzuciła światło na to, co naprawdę wydarzyło się w
październiku 1960 r. W 1989 r. Czasopismo Ogonyok, będące organem "pieriestrojki" Gorbaczowa, opublikowało artykuł "Sorok Pervaya Ploshadka" ( lub Site
41 w języku angielskim). Artykuł ujawnił Rosjanom, że Nedelin zginął podczas
eksplozji pocisku balistycznego w Tyuratam wraz z wieloma innymi bezimiennymi
ofiarami. Od czasu publikacji Ogonyoka opublikowano kilka relacji naocznych
świadków oraz dokumenty związane z wypadkiem w Rosji. Łącznie pozwalają na
mniej lub bardziej dokładną rekonstrukcję wydarzeń z października 1960 roku.
sobota, 20 października 2018
Dwie sesje na koniec babiego lata.
Podwójna gromada Perseusza NGC 869 (po prawo) oraz NGC 884 (po lewo) |
Jako pierwszy cel wybrałem na początek ciągle kłopotliwą dla mnie mgławicę Kalifornia (NGC 1499). Tym razem więcej materiału więc efekt dość dobry, choć daleki od moich oczekiwań. Dochodzę powoli do wniosku, że Canon 450D zaczyna nie spełniać moich wymagać. Trudno. Na razie nie będę inwestował w nic lepszego.
niedziela, 7 października 2018
Pierwsza jesienna sesja.
A jednak się kręci :) (fot. Piotr Grendas) |
niedziela, 30 września 2018
W paszczy wieloryba.
Wczesna jesień jest dobrym momentem do obserwacji ciekawej gwiazdy znajdującej w gwiazdozbiorze Ryby Południowej, który góruje około godziny 23:00 CEST nisko nad południowym horyzontem. Patrząc w tym kierunku około 8 stopni nad horyzontem będziemy mogli dostrzec stosunkowo jasną gwiazdę będącą alfą Ryby Południowej i noszącą trudną arabską nazwę Fomalhaut co oznacza "paszczę wieloryba".
sobota, 22 września 2018
Księżycowy tydzień
Ostatni tydzień zachęcał pogodą i nocną temperaturą do obserwacji Księżyca. Ponieważ bardzo rzadko to robię postanowiłem wykorzystać okazję na obserwacje fotograficzne i wizualne. Ponieważ do obserwacji naszego naturalnego satelity mogę wykorzystać przydomową działkę nie musiałem targać sprzętu gdzieś w pole. Co więcej mogłem sobie pozwolić na zostawienie stanowiska na cztery noce na działce. Super.
niedziela, 9 września 2018
Po przerwie - testuję obiektyw.
M31 (20x180s, ISO1600, Jupiter 35 135mm/f4) |
sobota, 1 września 2018
Czarne, jasne chmury.
(fot. Michał Kata) |
wtorek, 28 sierpnia 2018
Airshow Radom 2018 (fail)
Z okazji 100 lecia wojskowego lotnictwa polskiego odbyły się pokazy lotnicze w Radomiu. Odbywały się one w dwa dni - sobota i niedziela. Z racji, że wracałem z urlopu w sobotę bilety wykupiłem na niedzielę. Będąc na wyjeździe śledziłem prognozy pogody, które nie były optymistyczne. Szykowało się głębokie załamanie pogody z silnymi opadami i niską podstawą chmur. I to akurat na niedzielę. W sobotę było jeszcze znośnie.
poniedziałek, 20 sierpnia 2018
5 Urodziny Karmelki
Jak ten czas leci. Dzisiaj Karmelka kończy 5 lat. Jest już z nami 3 lata i ma się bardzo dobrze. Zdrowie jej dopisuje. Nie sprawia problemów. Razem ze swoją przyjaciółką Perełką są nierozłączne. Bardzo się cieszę, że mogłem jej zapewnić dobry dom.
Dużo zdrowia i jeszcze wielu, wielu lat razem z nami Uszatko.
niedziela, 29 lipca 2018
Zaćmienie Księżyca.
Najważniejsze zjawisko astronomiczne 2018 roku już za nami. W nocy z piątku na sobotę mogliśmy być świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca. Było to zjawisko wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze było to zaćmienie o najdłuższym czasie fazy całkowitej w XXI wieku. Faza ta trwała 1h43min i było stosunkowo głębokie - 1.602. Podobne zaćmienie będzie możliwe do obserwacji dopiero 9 czerwca 2123 roku czyli za 105 lat (czas trwania fazy maksymalnej 1h46m), a kolejne 12 maja 2264. Drugi powód wyjątkowości zjawiska to fakt, że w tym samym dniu miała miejsce Wielka Opozycja Marsa zachodząca co kilkanaście lat (kolejna w sierpniu 2035). Połączenie tych dwóch zjawisk, zaćmienia i opozycji Marsa, jest bardzo rzadkie. Ostatnio takie połączenie miało miejsce 11 sierpnia 1356 roku. a kolejne będzie dopiero w XXV wieku, 26 kwietnia 2488. Czyli średnio co 500 lat mamy możliwość jednoczesnej obserwacji zaćmienia Księżyca i opozycji Marsa.
czwartek, 19 lipca 2018
I Urodziny Balbina
Nie znam dokładnej daty urodzin Balbina, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa urodził się w lipcu. Tak więc, mniej więcej dzisiaj kończy równy rok swojego króliczego życia i wchodzi w dorosłość. Balbin po jego przygarnięciu był Balbinką ale jak to zwykle bywa okazał się samczykiem. W marcu został "odjajczony" i jak dotychczas, nie licząc zatoru spowodowanego zeżarciem koca, zdrowie i apetyt mu dopisuje.
Wszystkiego najlepszego uszaty przyjacielu. Dużo zdrowia i wielu lat spędzonych z naszą rodziną.
piątek, 29 czerwca 2018
Jak złapać neutrina.
Ukryty 1000 metrów pod górą Ikeno w Japonii detektor to miejsce, które wygląda jak marzenie Godzilli. Super-Kamiokande (lub "Super-K", jak to czasem się nazywa) to detektor neutrin. Neutrina są cząstkami subatomowymi, które przemieszczają się w przestrzeni i przechodzą przez ciało stałe, praktycznie bez oddziaływania. Badanie tych cząstek pomaga naukowcom wykryć umierające gwiazdy i dowiedzieć się więcej o wszechświecie.
sobota, 23 czerwca 2018
Obłoki srebrzyste.
Minionej nocy mogliśmy być świadkami pojawienia się obłoków srebrzystych, które najkorzystniej można obserwować w okresie czerwiec-lipiec. Nie są one zjawiskiem rzadkim, jednak bardzo trudnym do przewidzenia. Można oczywiście wykorzystać dane radarów mezosferycznych (https://www.iap-kborn.de/forschung/abteilung-radarsondierungen/aktuelle-radarmessungen/oswin-mesosphaere/) jednak widoczność NLC to loteria. Nie sposób tego przewidzieć z jakimś sensownym prawdopodobieństwem. Taka właśnie sytuacja miała miejsce wczoraj. Okazuje się, że Facebook jest też dobrym narzędziem do wykorzystania jako medium alarmowe. Około godziny 22:45 pojawiła się informacja, że pojawiły się olbrzymie NLC. Próbna fotografia z okna - są! Szybka akcja i jadę samochodem w jedyne sensowne miejsce w mojej okolicy czyli na górkę spotterską przy Lublinku. Srebrzaki widać. Ale... nubes molestus też. Akurat na północy. Myślę, sobie trudno po fotografują. Może sobie pójdą. Robię zdjęcia do północy. Sreberka powoli znikają. Wracam do domu i smacznie sobie śpię. Nawet nie wiem co przesypiam. Ale o tym potem.
wtorek, 19 czerwca 2018
Quo vadis vocationibus disciplina poloniae ?
Do popełnienia tego wpisu skłoniły mnie przemyślenia dotyczące mojej działalności dydaktycznej w obszarze szkolnictwa zawodowego, a konkretniej kształceniu młodzieży w zawodzie, czy jak to się fachowo nazywa kwalifikacji, technik informatyk. Niestety z tych przemyśleń jawi mi się jakiś dziwaczny obraz kształcenia w tym zawodzie, a sądzę, że taka sytuacja ma miejsce w większości kwalifikacji jak nie we wszystkich.
sobota, 9 czerwca 2018
W cieniu nubes molestus.
Licho panie, licho. W tle moje ulubione nubes molestus. |
Trafiła się kolejna udana(?) sesja. Chociaż od poniedziałku złapał mnie jakiś wirus i nie czułem się zbyt dobrze, to dzięki intensywnej terapii w piątek stanąłem na nogi. Zbiegło się to z dobrą pogodą, zatem nieco spontanicznie wybraliśmy się na sesję do Puczniewa. Głównym naszym celem był Saturn na tle Drogi Mlecznej w Strzelcu oraz okolica bogata w fajne mgławice. Jako, że mamy już okres białych nocy sesję mogliśmy tak naprawdę zacząć lekko po 23:00. Piotr od razu wziął się za Saturna. Ja postanowiłem poczekać z godzinkę aż wzniesie się wyżej. W międzyczasie uwieczniłem w szerszym polu (ogniskowa 135mm) grupę mgławic w Łabędziu - Ameryka Północna i Pelikan. Efektem jest zdjęcie.
wtorek, 22 maja 2018
Air Festival 2018
Ja na tle jednego z "Tygrysów" - niemieckiego Eurofightera w ciekawym malowaniu. |
niedziela, 13 maja 2018
Na szeroko.
Droga Mleczna w sensownych warunkach. Zdjęcie oczywiście nie moje :D |
Pożeracze światów
S5 0014 + 81 to daleki, zwarty, nadświetlny, szeroko
zakresowy kwazar lub blazar znajdujący się w pobliżu gwiazdozbioru Cefeusza ,
niedaleko północnego bieguna niebieskiego.
S5 0014 + 81 jest blazarem , w rzeczywistości kwazarem FSRQ
(Flat Spectrum Radio Quasar), najbardziej energetyczna podklasą obiektów
znanych jako aktywne jądra galaktyczne (AGN), powstające poprzez szybki
przyrost materii przez centralną super masywną czarną dziurę, zmieniającą grawitacyjną
energię na energię fal elektromagnetycznych, która może być widoczna w
kosmicznych odległościach. W przypadku S5 0014 + 81 jest to jeden z
najjaśniejszych znanych kwazarów, o całkowitej jasności ponad 10 41 watów, o
jasności absolutnej -31,5.
Gdyby kwazar znajdował się w odległości 280 lat świetlnych
od Ziemi, dawałby tyle energii na metr kwadratowy, co Słońce, mimo że było 18
milionów razy bardziej odległy. Jasność kwazara wynosi zatem około 3 x 10 14
(300 trylionów) jasności Słońca lub jest ponad 25 000 razy jaśniejszy niż
wszystkie 100 do 400 miliardów gwiazd Galaktyki Mlecznej Drogi, co czyni go
jednym z najpotężniejszych obiektów we wszechświecie. Jednak ze względu na
ogromną odległość 12,1 miliarda lat świetlnych można go badać jedynie za pomocą
spektroskopii . Centralna czarna dziura kwazara pochłania wyjątkowo dużą ilość
materii równą 4000 mas Słońca rocznie.
sobota, 12 maja 2018
Antares - umierająca gwiazda.
Artystyczna wizja Antaresa. |
piątek, 4 maja 2018
Coś o egzoplanetach.
Mimo ciągłego rozwoju nauki i techniki, wszechświat nadal kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Często odkrywamy obiekty, które naginają zasady, które przyjęliśmy za normy, a nawet je łamią. W ciągu trwającego polowania na egzoplanety i “drugą Ziemię” naukowcy odkryli wiele światów z panującymi tam ekstremalnymi warunkami. Mimo, że nie stanowią one potencjalnych opcji do przyszłej kolonizacji, warto zwrócić uwagę na planety będące rekordzistami w swoich kategoriach i które tak bardzo różnią się od naszego domu.
czwartek, 3 maja 2018
Projekt obserwacyjny - gwiazdy węglowe.
La Superba |
Gwiazdy neutronowe, pulsary i magnetary cz. II
W poprzednim poście opisałem mechanizm wybuchu supernowej typu II prowadzący do powstania gwiazdy neutronowej. Omówiłem też kilka jej podstawowych cech. Okazuje się jednak, że gwiazdy neutronowe to bardzo szczególne obiekty.
środa, 2 maja 2018
Gwiazdy neutronowe, pulsary i magnetary cz. I
Jak wiadomo jednym z możliwych, końcowych etapów ewolucji gwiazd mogą być tak zwane gwiazdy neutronowe. Są to obiekty będące ostatnim stadium ewolucji dość masywnych gwiazd, które kończą swoje życie w spektakularnej implozji, którą nazywamy wybuchem gwiazdy supernowej typu II. W wyniku eksplozji mogą powstać pierwiastki cięższe od żelaza oraz tajemniczy twór zwany gwiazdą neutronową. Jak przebiega taki proces i czym jest gwiazda neutronowa?
poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Interstone
W ostatnią sobotę (28.04) udałem się na organizowane dwa razy w roku targi minerałów. Jak zwykle 80% ekspozycji dotyczyła biżuterii, którą nie bardzo jestem zainteresowany. Sytuację ratowało kilka stoisk z ciekawymi okazami minerałów, choć sporo było też typowych i oklepanych. Bardzo korzystnie prezentowało się jak zwykle stoisko z meteorytami. Moją uwagę wzbudziło się pojawienie pallasytów, których jeszcze nie mam w swojej kolekcji. Niestety ceny okazów były jak dla mnie zaporowe. Odniosłem też wrażenie, że ceny meteorytów od jesieni znacznie poszły w górę. Może mi się uda skombinować jakąś kasę na edycję jesienną targów i wreszcie kupię brakujący pallasyt do mojej kolekcji.
wtorek, 24 kwietnia 2018
Mały spontan.
Pod wiosennym niebem (fot. P. Grendas) |
Sesję zaczęliśmy dość późno bo około 22:00 ale dość sprawnie się rozstawiliśmy i zajęliśmy się galaktykami. Postanowiłem tej nocy fotografować tylko jeden obiekt aby zebrać więcej materiału. Wydaje mi się, że tak będę robił w przyszłości bo ilość zebranych klatek ma wpływ na efekt końcowy zdjęć.
niedziela, 15 kwietnia 2018
Galaktyczna wiosna.
Wiosna przyszła na całego, a wraz z nią pokazało się całkiem fajne okienko pogodowe. Wykorzystując to wybraliśmy się do OA Bukowiec na dwie sesje astrofotograficzne. Miały one miejsce 6/7 i 7/8 kwietnia. Jak wiadomo wiosna to w astronomii przede wszystkim czas galaktyk, których na niebie możemy obserwować bardzo dużą ilość w odróżnieniu od innych pór roku. Warto to chociażby wspomnieć o supergromadzie galaktyk w gwiazdozbiorze Panny.
poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Perełka mi zaniemogła.
W drodze do lekarza. |
W ubiegły piątek zaniemogła mi Perełka. Ponieważ mamy okres linienia a panna raczej należy do tych puszystych to prawdopodobnie zatkała się futerkiem. W jej przypadku nawet codzienne wyczesywanie niewiele pomaga. Po prostu taka jej uroda. Na szczęście udało mi się w porę zauważyć, że nie je i jest jakaś osowiała. Miało to miejsce w czwartek bardzo późnym wieczorem. W piątek rano nie zwlekając pojechaliśmy do Zwierzętarni do znanych na specjalistów. Moje obawy w pełni się potwierdziły. Zatkanie. Perła została w lecznicy do wieczora, gdzie dostała baterię leków i kroplówek. Wieczorem ją odebrałem. Jej stan bardzo się poprawił. W domu zaczęła skubać sianko i suszki.
Piątkowy wieczór. |
W sobotę też do lekarza na kontrolę. Na szczęście zator minął. Stan Perły z godziny na godzinę był coraz lepszy. Po południu wróciła do swojej koleżanki Karmelki. I tu w niedzielę pojawił się mały problem. W stadku powstały niesnaski i poleciało futro. Dzisiaj nadal są na siebie obrażone ale myślę, że to tylko chwilowo. Zobaczymy.
Tak, więc wszystko skończyło się na szczęście szczęśliwie choć wyglądało dość groźnie.
niedziela, 25 lutego 2018
Słów kilka o "Oku Byka".
Artystyczna wizja Aldebarana. |
Aldebaran wywodzi swoją nazwę z języka arabskiego Al-dabarān - "śledzący, podążający" - za Plejadami. Jest to gwiazda podwójna o typie widmowym K5III i charakterystycznej pomarańczowej barwie. Temperatura powierzchni wynosi około 4000K. Towarzyszem (Aldebaran B) jest czerwony karzeł o promieniu 1/3 promienia Słońca i masie 15% masy Słońca. Aldebaran A zaliczany jest to kategorii olbrzymów. Jest 1.7 raza cięży od Słońca i posiada promień 45 razy większy. Jego jasność wynosi 0.75-0.95 magnitudo co daje mu 13 miejsce wśród najjaśniejszych gwiazd.
Księżyc.
Mozaika dwóch zdjęć Księżyca. Każde ze zdjęć to stack 150 klatek uzyskanych kamerą QHY5 z Newtonem 150/750. |
sobota, 24 lutego 2018
Zakrycie Aldebarana.
Aldebaran "Oko Byka" |
Wczoraj wieczorem mogliśmy być świadkami ciekawego zjawiska zakryciowego. Księżyc zasłonił jasną gwiazdę w konstelacji Byka - Aldebarana. Aledebaran jest jedną z czterech gwiazd (Spica, Regulus i Antares) o jasności poniżej 1 magnitudo, które znajdują się na tyle blisko ekliptyki, że mogą być regularnie zakrywane przez Księżyc. Ostatnie zakrycie było ostatnim widocznym w Polsce z serii zakryć w tym cyklu. Cykl powtarza się co około 18 lat.
niedziela, 11 lutego 2018
Droga na Marsa.
wtorek, 16 stycznia 2018
Kolejna sesja.
Mgławica Rosetta (APOD) |
wtorek, 9 stycznia 2018
Primo victoria
Nastał nowy rok i zdarzył się cud! Noc z 8 na 7 stycznia okazała się bardzo pogodna. Dodatkowo Księżyc, nieco po pierwszej kwadrze, wschodził dopiero dobrze po północy. Nie było co się zastanawiać tylko brać sprzęt i galopem do Bukowca na pierwszą sesję astrofotograficzną. Jak widać na zdjęciu ekipa była silna (ja, Maciek i Piotr) i sprzęt też niczego sobie. Mało jednak brakowało, a przez moje roztargnienie z moich obserwacji były by nici. Otóż, zadowolony rozkładam setup, patrzę, nie mam laptopa. Został w domu. No trzeba było słyszeć kwiecistą wiązankę jaka popłynęła z moich ust. Albo może lepiej nie. Z długich czasów nic nie będzie - maksimum 2-3 minuty bez guidingu. Krótka ogniskowa też nie wchodzi w rachubę. Nie mam obiektywów i dovetaila do aparatu :/ Maciek próbował ratować mnie swoim laptopem ale nic z tego nie wyszło - brak sterowników do kamery i konfiguracja komputera pokonała mnie skutecznie. Cóż, zapuściłem sesję na M42 bez guidu na klatkach 2-3 min. Jakoś poszło - efekt poniżej.
M42 - Newton 150/750 na HEQ5 bez guidu 15x180s, ISO1600, Canon 450D mod. Trapez przepalony bo nie chce mi się z tym walczyć. |
IC 434 - Końska Głowa w Orionie. Newton 150/750 na HEQ5 bez guidu 15x180s, ISO1600, Canon 450D mod |
Subskrybuj:
Posty (Atom)