niedziela, 29 lipca 2018

Zaćmienie Księżyca.


Najważniejsze zjawisko astronomiczne 2018 roku już za nami. W nocy z piątku na sobotę mogliśmy być świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca. Było to zjawisko wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze było to zaćmienie o najdłuższym czasie fazy całkowitej w XXI wieku. Faza ta trwała 1h43min i było stosunkowo głębokie - 1.602. Podobne zaćmienie będzie możliwe do obserwacji dopiero  9 czerwca 2123 roku czyli za 105 lat (czas trwania fazy maksymalnej 1h46m), a kolejne 12 maja 2264. Drugi powód wyjątkowości zjawiska to fakt, że w tym samym dniu miała miejsce Wielka Opozycja Marsa zachodząca co kilkanaście lat (kolejna w sierpniu 2035). Połączenie tych dwóch zjawisk, zaćmienia i opozycji Marsa, jest bardzo rzadkie. Ostatnio takie połączenie miało miejsce 11 sierpnia 1356 roku. a kolejne będzie dopiero w XXV wieku, 26 kwietnia 2488. Czyli średnio co 500 lat mamy możliwość jednoczesnej obserwacji zaćmienia Księżyca i opozycji Marsa.

Jeżeli chodzi o moje obserwacje to w zasadzie do godziny 19:00 nie byłem pewny czy pogoda umożliwi obserwację. W południe przeszła burza i chmury zamiast się rozejść wisiały grubą warstwą na niebie.


Na szczęście po 19:00 chmury zaczęły się rozrzedzać i zdjęcie satelitarne napawało nadzieją. Pozostała kwestia wyboru miejscówki. Wybraliśmy z Piotrkiem pola za Kurowicami z racji otwartego horyzontu na wschód-południe-zachód ( MAP ). Po przybyciu na miejsce okazało się, że miejscówka jest zacna. Niestety wchodni horyzont był zakryty wąskim pasmem chmur ale na szczęście ponad nimi królowało bezchmurne, niebieskie niebo. Trudno.Początku zaćmienia nie widzieliśmy.


Jak tylko Księżyc wyszedł zza chmur rozpoczęliśmy obserwacje i fotografowanie zjawiska.






Księżyc z Marsem w opozycji.



No i na koniec selfie :D


Kolejne zaćmienie Księżyca już za pół roku - 21 stycznia 2019, przy zachodzie Księżyca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz