czwartek, 3 maja 2018

Projekt obserwacyjny - gwiazdy węglowe.

La Superba
Patrząc na rozgwieżdżone niebo odnosi się wrażenie, że gwiazdy  z małymi wyjątkami pozbawione są kolory. Ot, tak mrugają sobie niebiesko-biało na nieboskłonie. Są jednak wyjątki. Przykładowo Betelegeza czy Antares są wyraźnie czerwonawe, Arktur pomarańczowy czy Wega biała. Jest jednak klasa mniej znanych gwiazd, które charakteryzują się intensywną czerwoną barwą widoczną nawet w niewielkich teleskopach. Są to tak zwane gwiazdy węglowe. Dowiedziałem się o ich istnieniu nieco ponad rok temu i jakoś do tej pory nie miałem okazji się nimi zająć. Pora nadrobić zaległości i zrealizować projekt ich obserwacji. W planach mam również analizę widmową.



Czym w zasadzie są gwiazdy węglowe? Generalnie są to czerwone giganty czy supergiganty w końcowym etapie swojego życia, charakteryzujące się tym, że posiadają nadwyżkę węgla nad tlenem w swoich otoczkach. "Spalają"  hel na węgiel w swoich jądrach, który następnie w wyniku konwekcji jest przenoszony do wyższych warstw gwiazdy.Nadmiar węgla w atmosferze powoduje, że jest ona "zadymiona" węglem a rozrost atmosfery powoduje powstanie chłodnej  otoczki wokół gwiazdy. Działa to w sumie jak filtr, który rozprasza światło niebieskie, dzięki czemu gwiazdy węglowe mają intensywnie czerwony kolor. Typową gwiazdą węglową jest La Superba (Y CVn) charakteryzująca się czerwoną barwą.Jest to gwiazda większa od Słońca. Jej promień wynosi 215 promieni Słońca, a masa jest 3 razy większa. Znajduje się w odległości 711 lat świetlnych. Temperatura jej powierzchni jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2800 stopni K. Jest to gwiazda zmienna, której jasność waha się od 4.8 do 6.3 magnitudo z okresem 158 dni.głównym składnikiem atmosfery jest węgiel w postaci tlenku węgla (CO) oraz cyjanogen (CN). Sama gwiazda odrzuciła już część otoczki, która ma średnicę około 2.5 roku świetlnego. Sama gwiazda jest bliska błysku helowemu i zakończeniu żywota jako biały karzeł.

Jak widać gwiazdy węglowe są ciekawymi obiektami wartymi zainteresowania. Z tego powodu spróbuję zrealizować projekt ich obserwacji. W tym celu użyję mojego Newtona oraz niemodyfikowanego Canona 70D. Jeżeli ktoś chciałby się przyłączyć do zabawy to proszę o kontakt lub przesyłanie zdjęć gwiazd węglowych. Poniżej przedstawiam jasne gwiazdy węglowe na podstawie Sky&Telescope:

Katalog znanych gwiazd węglowych można pobrać tutaj PDF

Mapki lokalizacyjne gwiazd z tabeli:













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz