czwartek, 30 czerwca 2016
Rubel.
Jakieś 2 miesiące temu kupując siano dla moich uszu w sklepie sieci Leopardus zauważyłem, że w małej klatce przebywa stosunkowo duży królik. Szanse na sprzedaż miał w zasadzie zerowe. Zaryzykowałem i postanowiłem porozmawiać z bardzo miłą ekspedientką. Ku mojemu zdziwieniu wyraziła zainteresowanie w sprawie bezpłatnego przekazania króliczka do jednej z organizacji, z którymi współpracuję.
środa, 22 czerwca 2016
Wizyta w 32 BLT w Łasku.
Po 3 latach starań wreszcie się udało dostać na teren 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie stacjonują nasze F-16. Razem z Miszczem Pawłem pojechaliśmy tam aby spróbować załatwić współpracę z bazą, a co się z tym wiąże możliwością częstszego wchodzenia na teren. Ogólnie wizyta miała bardziej charakter wycieczki i ze spottingu niewiele dało się zrobić. Loty naszych Efek miały być dopiero o 18:00 a te co stały podlegały przeglądom technicznym po manewrach "Anakonda". W zasadzie obejrzeliśmy tylko stację lotniskowej straży pożarnej. Ciekawe ale nie o to przecież chodzi.
niedziela, 19 czerwca 2016
Moje pierwsze halo.
Jakoś tak instynktownie wyczułem, że są warunki na powstanie zjawiska halo wokół Słońca. Wstyd przyznać ale jeszcze tego zjawiska nigdy poza zdjęciami nie widziałem. Wokół Księżyca i owszem ale wokół Słońca nigdy. Korzystając z rad znawcy tematu Pawła tym razem mi się udało. Zaobserwowałem halo gołym okiem i nawet udało mi się zrobić kilka zdjęć.
Nie ukrywam, że bardzo się z nich cieszę. Zauważyłem jednak, że potrzebuje do takich zabaw kolejnego obiektywu. Tym razem szerokokątnego. Po konsultacjach chyba zdecyduję się na Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC HSM.
Nie ukrywam, że bardzo się z nich cieszę. Zauważyłem jednak, że potrzebuje do takich zabaw kolejnego obiektywu. Tym razem szerokokątnego. Po konsultacjach chyba zdecyduję się na Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC HSM.
Noctilucent clouds 2016
Dzisiejsza noc, a może ranek. Godzina 2:15 wracam z żonką z imprezy u Darka i Krzyśka. Żonka mówi, że świta na północy. Myślę, kurcze troszkę za wcześnie na świt. Czyżby NLC? Wyglądam przez okno - cholera, faktycznie są sreberka. Chwytam statyw, aparat, jakiś obiektyw(!) i galopem na poletko niedaleko domu. Warunki niezłe. Do 3:00 robię kilkadziesiąt zdjęć. Pierwsze w tym roku obłoki srebrzyste zaliczone!
piątek, 10 czerwca 2016
Tranzyt ISS na tle Księżyca.
Dzięki serwisowi transit-finder.com dowiedziałem się, że 9 czerwca o 21:55 będzie widoczny tranzyt ISS na tle Księżyca. Co więcej pas maksimum przbiegał między Łodzią a Pabianicami, czyli blisko mnie. Wybraliśmy się z Piotrkiem na wypatrzoną przez niego miejscówkę.
środa, 8 czerwca 2016
Orzeł i Tryfid.
Kolejna nieprzespana nocka. Chyba umrę z braku snu. Tym razem wyposażyłem się nieco większy kaliber mianowicie ED80 z szukaczem w roli guidera. Ponieważ chcieliśmy z Piotrkiem "strzyc" okolice Strzelca wtargaliśmy instrumenty na taraz obserwatorium. Po prostu z tej wysokości jest najlepiej widoczny południowy horyzont. Noce, o ile można to nazwać nocami, są już bardzo krótkie. Maksimum można wykorzystać 3-4h obserwacji. Dlatego też skupiłem się na dwóch obiektach. Mgławicy Orzeł (Messier 16) i mgławicy Tryfid (Messier 20). Każdy z nich naświetlałem godzinę. Efekty poniżej.
Messier 16 Orzeł. |
Messier 20 Tryfid |
poniedziałek, 6 czerwca 2016
Wodór naprzód!
Choć ze względu na wyprawę do Berlina niewiele spałem, w nocy z niedzieli na poniedziałek wybrałem się z Piotrkiem do Bukowca. Szkoda było tak ładnej nocy do wylegiwania się w łóżku. Sprzętu dużo nie brałem bo postanowiłem fotografować obiektywem Jupiter 21M 4/210 szukaczem w roli guidera. Jako pierwszy cel wybrałem okolice gwiazdy Granat w Cefeuszu, a w szczególności kompleks mgławic IC1396 mając nadzieję na sfotografowanie ciemnej mgławicy Trąba Słonia. Okazało się, że podszedłem do sprawy zbyt optymistycznie. Zdjęcie owszem się udało, widać obłoki wodoru i pomarańczową gwiazdę Granat ale Trąby nie bardzo. Po analizie doszedłem do wniosku, że konieczna jest większa ogniskowa oraz większa ilość materiału (2h naświetlania to jednak za mało na mój setup). Wrócę do tego obiektu w przyszłości znacznie lepiej wyposażony, tym bardziej, że Cefeusz jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym widocznym cały rok.
Kolejnym zdjęciem, które wykonałem było zdjęcie okolic pogranicza Strzelca, Tarczy i Węża. Wyszły doskonale mgławice Orła i Omega.
Jak będzie pogoda to wykorzystamy w przyszłości refraktor ED80.
Kolejnym zdjęciem, które wykonałem było zdjęcie okolic pogranicza Strzelca, Tarczy i Węża. Wyszły doskonale mgławice Orła i Omega.
Jak będzie pogoda to wykorzystamy w przyszłości refraktor ED80.
niedziela, 5 czerwca 2016
ILA Berlin 2016
Wczoraj dzięki uprzejmości Maćka, który wybrał się z Warszawy na lotnicze targi ILA Berlin 2016 miałem sposobność na uczestniczenie w tym wydarzeniu. Z Łodzi wyruszyliśmy nieco po 5 rano i już o 9:30 byliśmy w okolicach lotniska Schönefeld, na którym były organizowane targi. Pierwsze zaskoczenie - gigantyczny parking samochodowy utworzony na polu. Służby kierujące ruchem. Przystępna cena 5 EUR za dowolny czas. Prawdziwa niemiecka organizacja. Z polowego parkingu kursowały non stop autobusy podwożąc za darmo uczestników pod samo wejście na teren targów. Droga zajmowało około 20 minut. Tutaj drugie zaskoczenie. Tym razem negatywne. Olbrzymi tłum szturmujący zbyt małą liczbę kas (na przyszłość lepiej kupić bilet przez Internet). Staliśmy w kolejce niemal godzinę. Cena biletów 22EUR - może troszkę wygórowana, ale bez przesady.
Subskrybuj:
Posty (Atom)