Wreszcie po tygodniu niepogody zrobiło się bezchmurnie. Obserwację zacząłem o 23:00 CEST i z marszu przystąpiłem do parafokalizacji jednego z moich okularów (SW Super 25mm) z Canonem 550d w ognisku głównym. Poszło bardzo łatwo gdyż okazuje się, że przekątna matrycy CMOS 22.3×14.9 mm APS-C, crop 1.6 zamontowana w Canonie ma przekątną ok. 26mm co z grubsza odpowiada ogniskowej okularu. Pomocna okazała się też maska Bahtinova (wykonana samodzielnie) wykorzystywana do precyzyjnego ostrzenia. Parafokalizację przetestowałem na jasnej gwieździe Altair (α Aql) oraz jasnej gromadzie otwartej IC4665 (4m.8). Efekty na zdjęciach:
Dodatkowo zdjęcie M10.
Nasuwają się wnioski: 1. Montaż EQ3-2 nie trzyma dobrze prowadzenia (czas naświetlania przy f/5 to max 20-25s - dużo za mało dla sensownej astrofotografii). Trzeba zakupić montaż minimum HEQ5 PRO (już zaczynam składać kasę). 2. Konieczny korektor komy MPCC.
3. Wymagana jest bardzo duża dokładność ustawienia montażu na biegun (upierdliwa w terenie metoda dryftu - szkoda, że nie mam piera na działce, ale może kiedyś) .
Po tych działaniach postanowiłem przetestować możliwości na galaktyce M31 w Andromedzie. Jak wiadomo jest to bardzo jasna galaktyka w dobrych warunkach widoczna gołym okiem.
Po M31 zająłem się "Chichotkami" czyli podwójną gromadą otwartą w Perseuszu.
Na koniec(ok. 3:00 CEST) pokazał się Jowisz. Niestety bardzo szybko robiło się widno i ledwie zdążyłem w pośpiechu strzelić 5 fotek, które zestakowałem w Registaxie.
Jeszcze około miesiąca i warunki do obserwowania tej planety znacząco się poprawią.
Na zakończenie uwieczniłem "stary" już Księżyc.
Sesję zakończyłem o 3:45CEST.
środa, 29 czerwca 2011
wtorek, 28 czerwca 2011
Uszy po zabiegu korekty ząbków.
Wczoraj Gapcio miał korektę ząbków. Zabieg przebiegł na szczęście bez komplikacji i pacjent czuje się dobrze. Pozostaje czekać na efekty. Mam nadzieję, że to pomoże bo jak nie to sam nie wiem jak mu pomóc.
niedziela, 26 czerwca 2011
Księżycowe wycieczki - Część 1: Okolice Morza Jasności.
Opracowano na podstawie własnych materiałów oraz Virtual Moon Atlas.
sobota, 25 czerwca 2011
Znów problem z Uszami :(
Niestety dolegliwości nękające mojego króliczka Gapcia znów powróciły. Ponownie przestał jeść i muszę go na siłę dokarmiać. Po dzisiejszej wizycie u weterynarza postanowiliśmy zrobić jednak korektę zębów. Zbieg odbędzie się w poniedziałek o 12:00. Boję się, ponieważ konieczna będzie narkoza a jak wiadomo króliczki niezbyt dobrze ją znoszą. Ale nic innego nam już nie pozostało. Czeka mnie ciężki dzień w poniedziałek.
środa, 22 czerwca 2011
Sesja 2011062122 - Summer solstice night
Dzisiejszej nocy, pomimo, że jest to najgorsza noc w roku do obserwacji astronomicznych korzystając z ciepłej i pogodnej aury wystawiłem sprzęt aby w ramach relaksu poobserwować co tam ciekawego na nieboskłonie. Faktycznie noc była bardzo jasna i wizualne obserwacje były bardzo utrudnione - niemniej udało mi się zaobserwować zaległe gromady w Wężowniku oraz mgławice M16.
M12 w Wężowniku
Około 1:00 CEST zrobiło się bardzo wilgotno - rosa wręcz kapała ze sprzętu. Niezrażony postanowiłem poczekać do 2:00 CEST aby zrobić kilka zdjęć do księżycowych mozaik. Niestety udało mi się zrobić tylko trzy zdjęcia a i to też nie najlepsze. Od południa ni stąd ni zowąd pojawiły się gęste, niskie chmury i było po zabawie.
Południowy biegun Księżyca.
Podczas obserwacji zauważyłem, że przy użyciu DSLR bardzo trudno jest ustawić ostrość podczas fotografowania DS. Muszę się bliżej przyjrzeć temu problemowi.
EDIT: Mam rozwiązanie! Muszę po prostu dokonać parafokalizacji jednoego z moich okularów z Canonem i będzie OK. Może będę musiał dokupić extender oraz parafocal ring
sobota, 18 czerwca 2011
Mare Imbrium i Zoomify
Mając chwilę wolnego czasu w ramach relaksu złożyłem ze starego materiału mozaikę Mare Imbrium (Morza Deszczów) znajdującego się w północno zachodniej części Księżyca. Okazało się, że mozaika wyszła dość duża ponad 10000x10000px. Postanowiłem zatem przetestować działanie aplikacji Zoomify i wstawić ją na bloga. Efekt jest fajny. Mogę zatem umieszczać na stronach bardzo duże zdjęcia. Cieszy mnie ten fakt albowiem przymierzam się do wykonania mozaiki całej tarczy Księżyca. Z pewnością zajmie to wiele miesięcy.
czwartek, 16 czerwca 2011
No i z zaćmienia "grucha" :(
Jak wiadomo wczoraj miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Pomimo lekkiego zachmurzenia udałem się na miejscówkę u przyjaciół mieszkających niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego. Miejsce (51.81928N, 19.34894E) wydawało się znakomite. Niestety pogoda potrafi pokrzyżować plany. Chmury wysokie na południowym widnokręgu okazały się na tyle gęste, że nie udało się dostrzec nawet poświaty księżycowej. Ogólnie cała obserwacja bardzo nieudana. Jedynym pocieszeniem był doskonale widoczny przelot stacji ISS. Co ciekawe w Bukowcu, gdzie jest obserwatorium, a znajduje się na południowy wschód od Łodzi warunki były chociaż takie, że można było coś zobaczyć (zdjęcie z Bukowca). Żałuje, że tam nie byłem choć miałem zaproszenie. Eh, szkoda słów. Pozostaje czekać do 10 grudnia na następne zaćmienie, które niestety nie będzie tak widowiskowe, a i tak w grudniu paskudna pogoda jest wręcz w naszym klimacie zapewniona. Szkoda.
środa, 15 czerwca 2011
Zaćmienie Księżyca czas T-4h
Do zaćmienia pozostało jeszcze około 4 godziny. Pogoda nie jest najlepsza ale się przeciera. Mam nadzieję, że uda mi się coś złapać w przerwie między chmurami ale szanse nie są zbyt duże.
Niebo nad Łodzią godz.18:00
wtorek, 14 czerwca 2011
Jutro zaćmienie Księżyca ale...
Jak wiadomo jutro będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Oczywiście szykuje sie na jego obserwacje jednak okazuje się, że same chęci to za mało. Prognozy pogody od wczoraj nie są zbyt optymistyczne jeżeli chodzi o Łódź. Analizując pogodę w serwisie new.meteo.pl w modelu Compas można dojść do niezbyt optymistycznych wniosków.
W godzinach 18:00-21:00 UTC (21:00-00:00 CEST) jest spodziewane zachmurzenie chmurami średnimi o pokrywie do ok. 50%. Na szczęście ma mieć ono charakter zmienny. Pewnym pocieszeniem jest to, że inne serwisy pogodowe przewidują lepsze warunki. Trzymajmy zatem kciuki za aurę bo do następnego tak głębokiego zaćmienia Księżyca przyjdzie nam czekać do 2029r.
Hmmm, ale tak już to jest - jak jest nów i można polować na DS to są chmury, jak jest pełnia to jest bezchmurnie a jak jest pełnia i zaćmienie to oczywiście znów chmury. Eh, szkoda gadać na nasz klimat.
W godzinach 18:00-21:00 UTC (21:00-00:00 CEST) jest spodziewane zachmurzenie chmurami średnimi o pokrywie do ok. 50%. Na szczęście ma mieć ono charakter zmienny. Pewnym pocieszeniem jest to, że inne serwisy pogodowe przewidują lepsze warunki. Trzymajmy zatem kciuki za aurę bo do następnego tak głębokiego zaćmienia Księżyca przyjdzie nam czekać do 2029r.
Hmmm, ale tak już to jest - jak jest nów i można polować na DS to są chmury, jak jest pełnia to jest bezchmurnie a jak jest pełnia i zaćmienie to oczywiście znów chmury. Eh, szkoda gadać na nasz klimat.
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Sesja 2011061213 - księżycowe mozaiki.
Zachęcony dobrymi efektami tworzenia mozaik wystawiłem dzisiaj sprzęt nie tyle z chęci co z ciekawości w celu dalszego zbioru materiału do tworzenia mozaik. Pod ogień poszedł oczywiście Księżyc. Warunki obserwacji były niezłe, chociaż czas bliski pełni nie jest najlepszy do obserwacji. Sesja była bardzo krótka, zaledwie 2h, gdyż poczułem w kościach popołudniową wycieczkę rowerową. Nieco materiału uzbierałem i oto efekty:
Mozaika uzyskana ze złożenia 4 zdjęć z Canon 550d w projekcji okularowej z Hyperionem 21mm+Finering 24mm. Więcej w mojej galerii.
Do środy dam sobie spokój z obserwacjami - szykuje się na zaćmienie Księżyca, które ma mieć tego dnia miejsce. Kurcze, prognozy pogody nie wyglądają zbyt zachęcająco ale zobaczymy.
Do środy dam sobie spokój z obserwacjami - szykuje się na zaćmienie Księżyca, które ma mieć tego dnia miejsce. Kurcze, prognozy pogody nie wyglądają zbyt zachęcająco ale zobaczymy.
niedziela, 12 czerwca 2011
Sesja 2011061112 - Księżyc w HDR i mozaice.
Pogoda w miarę dopisała, niestety nie na tyle aby można było myśleć o obiektach DS czy planetach. Niebo wydawało się bezchmurne jednak przez teleskop było zamglone. Aby nie tracić czasu i korzystając z całkiem ładnego Księżyca nad południowym horyzontem zdecydowałem się na pewne eksperymenty. Po pierwsze fotografowanie naszego satelity jest stosunkowo łatwe...ale sam Księżyc charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością tonalną (oznacza to obecność bardzo jasnych i bardzo ciemnych szczegółów) co powoduje duże problemy z określeniem ekspozycji zdjęć. Postanowiłem zatem zastosować metodę stosowaną już wcześniej przeze mnie w zdjęciach plenerowych. Chodzi o metodę HDR (więcej na jej temat można poczytać w Internecie). Muszę przyznać, że eksperyment się udał i zdjęcia są znacznie lepsze niż przy zastosowaniu metody klasycznej, jedno ekspozycyjnej.
Drugi eksperyment polegał na stworzeniu z serii zdjęć mozaiki Księżyca. Ręczne tworzenie mozaiek jest zajęciem zdecydowanie "upierdliwym". Na szczęście Microsoft wydał program MS Image Composite Editor, co ciekawe produkt darmowy. Program jest bardzo prosty w obsłudze i automatycznie dopasowuje zdjęcia i generuje mozaiki. Super! Efektem złożenia 7 zdjęć wykonanych kamerką Philips SPC 880 NC i zestakowanych w Registax 6 jest takie oto zdjęcie:
Więcej zdjęć pod adresem: http://xal.zstp.lodz.pl/gallery/thumbnails.php?album=14. Dzisiaj jak będzie pogodnie jeszcze troszkę z tym poeksperymentuje.
wtorek, 7 czerwca 2011
Sesja 2011060607 - test filtru neodymowego
Ponieważ pod wieczór nieco się rozpogodziło, a i Księżyc jest w dobrej fazie do obserwacji postanowiłem przetestować nowo kupiony filtr Baader Neodymium Moon&Skyglow i ocenić jak sprawdza się w starciu z Księżycem. W obserwacjach wizualnych poprawia kontrast oraz szczegółowość powierzchni naszego satelity. Drobną wadą jest to, że obraz jest lekko zabarwiony na różowy odcień ale można się do tego przyzwyczaić. W przypadku fotografii różnica nie jest zbyt znacząca, filtr wydłuża czas naświetlania o ok. 1-2 podziałki. Wyniki ilustrują zdjęcia:
niedziela, 5 czerwca 2011
Uszy zdrowe ale ...
Po miesiącu kuracji kłopotów jelitowych i oczu domownik Gapcio został w zasadzie wyleczony. Niestety nieszczęścia chodzą parami, a nawet trójkami. Podczas naszej nieobecności w domu w ubiegłym tygodniu uszkodził sobie tylną łapkę i to tak niefortunnie, że ma uszkodzony nerw. Powoduje to, że ma niedowład i brak czucia w lewym skoku a dokładnie w stopie. Lekarz twierdzi, że poprzez rehabilitację może to czucie wrócić. Ale może to potrwać nawet kilka miesięcy. Na szczęście mimo niedowładu daje sobie doskonale radę. Za ostatni miesiąc nagradzam zatem Uchola orderem Purple Heart :)
Sesja 2011060304 - Kulki Wężownika
Podczas dzisiejszej sesji skupiłem się na gwiazdozbiorze Wężownika, który z mojego miejsca obserwacji jest obecnie w bardzo korzystnym położeniu. Obfituje on w gromady kuliste. Udało mi się zaobserwować wizualnie wszystkie z nich. Zrobiłem też zdjęcia gromad M10 i M14. Zdjęcie M12 okazało się nieostre i muszę je powtórzyć. Zaobserwowałem też mgławicę Orła w Wężu. Seeing był bardzo dobry i mgławica, mimo miejskich warunków, prezentowała się znakomicie. Muszę przymierzyć się do jej sfotografowania, a z tym trzeba się spieszyć bo Księżyca przybywa i warunki obserwacyjne DS ulegną pogorszeniu.
Ponieważ gromada M5 w Wężu prezentowała się ślicznie postanowiłem, mimo, że ją już fotografowałem, wykonać jeszcze jeden jej portret.
Na zdjęciu widać spore winietowanie ale nie robiłem, z lenistwa, flatów i darków. W najbliższych planach - Księżyc (zaćmienie 15.06.2011), oraz mgławice - idzie czas na gaz :)
Na zdjęciu widać spore winietowanie ale nie robiłem, z lenistwa, flatów i darków. W najbliższych planach - Księżyc (zaćmienie 15.06.2011), oraz mgławice - idzie czas na gaz :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)