piątek, 27 marca 2015

Targi Film Video Foto

Wybrałem się dzisiaj na kolejną edycję Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video organizowanych corocznie w moim mieście Łodzi. Szczerze powiedziawszy nieco się zawiodłem. Z roku na rok wystawców jest coraz mniej, a co gorsza potentaci w branży jakoś nie mają ochoty promować swoich marek podczas tej imprezy. Dość powiedzieć, że prawie połowa wystawców przedstawiała raczej usługi poligraficzne co biorąc pod uwagę charakter imprezy jest bardzo dużym udziałem. Niestety tradycyjnie brakowało stoisk potentatów jak Canon czy Nikon bo trudno uznać za stoisko tych firma stoiska re-selerów poszczególnych marek. Zwykle sprowadzało się to jedynie do niewielkiej gablotki ze sprzętem. Sytuację nieco ratowały stoiska Sony, Olympusa i Tamrona oraz wiele ciekawych wykładów i warsztatów. Niestety w tym roku nie było możliwości wypożyczenia obiektywu na kilkanaście minut do testów, albo tego nie zauważyłem. Szkoda bo w ubiegłym roku taka możliwość była. Cóż, trzeba pogodzić się z faktem, że targi fotograficzne w Łodzi stają się raczej bardzo lokalną i prowincjonalną imprezą. Szkoda.
Smutne stoisko Nikona. Choć obsługa przemiła to ilość sprzętu nie licuje z marką.

poniedziałek, 23 marca 2015

Chyba zjem...snickersa :)

 Dzisiaj spotkała mnie miła niespodzianka. Wyemitowany został jeden z odcinków cyklu popularnonaukowego "Astronarium". Na początku lutego ekipa przygotowująca ten program przyjechała do Bukowca z chęcią przeprowadzania wywiadu na potrzeby serii z jednym z członków załogi. Ponieważ wszystko było nieco załatwiane na "wariackich papierach" to padło na mnie. Miałem tylko 1.5h na przygotowanie się do spotkania i dojazd do obserwatorium. Poopowiadałem nieco o zjawiskach zakryć planetoidalnych i ich zastosowaniach choć sam nie bardzo się na tym wyznaję gdyż specjalizuję się raczej w fotometrii i spektrografii. Myślę, że jak na debiut i improwizację  nie wyszło najgorzej.


sobota, 21 marca 2015

Это День Победы :)

 Do czterech razy sztuka. Po nieudanych obserwacjach całkowitego zaćmienia Księżyca, tranzytu Wenus i zakryciu Jowisza przez Księżyc wreszcie oczekiwane od ponad czterech lat zjawisko częściowego zaćmienia Słońca udało się zaobserwować. Wyżowa pogoda zapewniła piękną. słoneczną aczkolwiek zimną aurę. Razem z obserwacją zaćmienia zorganizowaliśmy z kolegą pokaz dla uczniów ZSP19 w Łodzi. Impreza odbyła się na szkolnym boisku. W obserwacjach wykorzystano teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy 150mm i ogniskowej 750mm na montażu równikowym HEQ5. Wykorzystano również teleobiektyw zwierciadlany Rubinar 500mm oraz Jupiter 21M 200mm. Zaćmienie było doskonale widoczne i dla wielu uczniów było okazją do pierwszego kontaktu z astronomią. Poprzednie zaćmienie mogliśmy obserwować 4 stycznia 2011 roku. Następne o podobnej fazie nastąpi dopiero 12 sierpnia 2026 roku. Choć wtedy lepiej pojechać do Hiszpanii gdzie będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca. Najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terytorium Polski będzie miało miejsce 7 października 2135 r.
 
Faza całkowitego zakrycia (Svalbard, Norway).

środa, 18 marca 2015

Zorza w Polsce a ja zdechłem.

Dzień Świętego Patryka 2015 z pewnością zapisze się na długo pamięci astro amatorów. Dzięki niezwykle silnej burzy magnetycznej (rzędu kp>8, G4) mogliśmy wczoraj obserwować na terenie w zasadzie całej Polski  zorzę polarną. Na naszych szerokościach geograficznych jest to bardzo rzadkie zjawisko gdyż tak silne burze magnetyczne nie są częstymi zjawiskami.

Zasięg zorzy w zależności od Kp.
Wczorajsza sytuacja.


Maksimum zjawiska ja relacjonują obserwatorzy miało miejsce około północy. W wielu miejscach Polski (w tym na południu) zaobserwowano zorzę.

wtorek, 17 marca 2015

Technicznie.

Bardzo dobra, wyżowa pogoda aż prosiła się o jej wykorzystanie. Postanowiłem wykorzystać czas na przetestowanie setupu po kalibracji. Na miejscu stosunkowo szybko uporałem się z rozstawieniem zestawu. Ku mojemu zaskoczeniu, choć dzień był ciepły i słoneczny noc okazała się zimna, szczególnie dawał się we znaki bardzo zimny wschodni wiatr. Zmarzłem jak pies ale wyniki są bardzo dobre. W zasadzie wszystko działa jak należy. Potrzeba tylko niewielkich korekt. Jako łupy przywiozłem dwa zdjęcia.

Pierwsze to kometa C/2014 Q2 Lovejoy, która od dłuższego czasu cieszy swoją jasnością, choć już oddala się od Słońca. Znajduje się obecnie w konstelacji Kasjopei. Akurat kometa znajdowała się w okolicach gwiazdy δ Cas (Ruchbah) jednej z gwiazd tworzących charakterystyczne W.


niedziela, 15 marca 2015

Be prepared, be prepared, This lesson must be shared

Już tylko pięć dni pozostało do jednego z ciekawszych wydarzeń astronomicznych tego roku. Oczywiście mam na myśli częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce. Ostatnio takie wydarzenie miało miejsce 4 stycznia 2011 roku. Mimo chmur udało mi się je zaobserwować o czym jeszcze wspomnę. Obecne zaćmienie będzie miało stosunkowo dużą fazę maksymalną dla Łodzi ok 73%. Efemeryda zjawiska dla Łodzi:





niedziela, 1 marca 2015

Reanimacja OTA


Wkurzony po ostatnich niepowodzeniach zdecydowałem się na reanimację tuby mojego Newtona gdyż sądząc z jakość generowanych zdjęć coś jej bardzo dolegało. Jako, że nie jestem w tym temacie specjalnie biegły poprosiłem na odsiecz Piotra. W miniony czwartek wzięliśmy się do roboty. Okazało się, że biedna OTA jest na tyle rozkalibrowana, że aż dziw, iż przez nią cokolwiek widać. Swoją drogą ciekawe co ją tak zmasakrowało. Przypuszczam, że teściu musiał ją niedawno wziąć  w swoje ręce i się nie przyznał. Po pierwsze okazało się, że pająk nie jest symetryczny względem LG (podwojne spajki) oraz kolimacja leży i kwiczy.


"Kolimacja" wejściowa :)