C/1843 D1 (rycina) |
Kometa Lovejoy. (Anna's Astronomy News) |
Niestety podobnych widoków w przypadku komety ISON nie należy się spodziewać. Ostatnie obserwacje sugerują, że kometa, o ile przeżyje przejście obok Słońca w odległości ok. 1 mln km nie da takich spektakularnych obrazów.
Z wykresu wynika, że w okresie grudnia jasność komety może być rzędu 3-5 magnitudo co nie jest jakąś dużą wartością. Poza tym pojawiają się spekulacje, że kometa ulegnie dezintegracji przy przejściu przez peryhelium i wtedy będzie niewypał a nie kometa roku. Miejmy nadzieję, że kometa przeżyje i będziemy mogli ją w grudniu podziwiać. Jeżeli chodzi o obserwacje to w chwili obecnej kometa jest widoczna nad ranem nad wschodnim horyzontem i ma jasność rzędu 8 magnitudo. Fotograficznie jest już zatem w zasięgu.
Przejście komety przez peryhelium nastąpi 28 listopada. Jeżeli kometa przeżyje, warunki obserwacji z każdym dniem będą się poprawiać. Niestety dla mnie godziny obserwacji są barbarzyńskie - wczesne ranki. Nic trzeba będzie wstawać albo w ogóle nie spać. Jestem również pełen obaw co do pogody. Wiadomo w naszym klimacie grudniowa aura bywa różna. Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca wyłapie się jednak kilka pogodnych dni.
Pozycja komety w grudniu.
Efemeryda komety na grudzień.
Droga komety w grudniu na tle gwiazd. (Wygenerowano darmowym programem Nocny Obserwator 4.01 napisanym przez Janusza Wilanda). Większa rozdzielczość dostępna tutaj |
Efemeryda komety w grudniu na godzinę 5UT. ((Wygenerowano darmowym programem Nocny Obserwator 4.01 napisanym przez Janusza Wilanda). |
Zdjęcia komety.
Kometa ISON. (Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona) |
Kometa ISON i Mars. (David Peach) |
PS> Mam sporą ochotę zapolować już teraz ale pogoda nie dopisuje. Nic, poczekam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz