Wreszcie! Udało się w końcu zebrać lokalną grupę astroamatorów i zorganizować lokalny mini zlot. Dzięki działaniom Darka i jego uprzejmości mogliśmy się spotkać w Rossoszycy na wspólnej sesji obserwacyjnej pod pięknym, rozgwieżdżonym niebem w zasadzie pozbawionym LP. W zlocie wieli udział: Andrzej (LukAn),Krzysiek (Okroj),Mariusz,Włodek (Anwa),Łukasz (Łukasz83),Piotr(Xal),Piotr (PiotrG) oraz gospodarz Darek (dark). Chciałbym podziękować Darkowi za zorganizowanie spotkania, które moim zdaniem było bardzo interesujące i owocne. Umożliwiło poznanie ciekawych ludzi, sprzętu i umożliwiło wymianę ciekawych doświadczeń. Miejscówka bardzo dobra. Liczę na to, że pierwszy mini-zlot nie skończy się tylko na jednym razie i będzie ich więcej co umożliwi zakończenie posuchy jaka panuje od dłuższego czasu w regionie łódzkim. Jeszcze raz dziękuję. Teraz coś od siebie. Wśród zlotowiczów byłem w zasadzie jedynym astro fotografem i na tym się skupiłem. Trzeba podkreślić, że dopiero raczkuję w tej trudnej sztuce jaką jest astrofotografia. Ograniczają mnie jeszcze umiejętności obróbki ale też możliwości sprzętowe - zestaw jaki używam do nauki to N 150/750 na EQ3-2 z napędami oraz Canon 550d unmod. Nie używam jeszcze filtrów,korektora komy, kamer, guidera itp. Czekam z tym aż kupię sensowny montaż. Niemniej pochwalę się tym co udało mi się zrobić na naszym zlocie. Z niecierpliwością czekam już na następne spotkanie pod koniec października.
poniedziałek, 26 września 2011
sobota, 24 września 2011
Światowy Dzień Królika.
Dzisiaj, jak co roku, w ostatnią sobotę września świętujemy Światowy Dzień Królika. Już szykuję marchewki dla moich ucholi.
piątek, 23 września 2011
Nadeszła jesień.
Dzisiaj o godzinie 11:05 CEST (09:05 UT) nastąpiło zrównanie dnia z nocą. Nadeszła zatem astronomiczna jesień. Mam nadzieję, że jeszcze z trzy tygodnie będziemy mieli babie lato. Wskazuje na to mieszkaniec mojego ogrodu. Nie jest może zbyt urodziwy ale prezentuje się nieźle. Również moje zwierzaki czują zmianę pory roku intensywnie zmieniając futerka na zimowe.
niedziela, 18 września 2011
Sesja 2011091415 - takie tam...nic ciekawego
Raczej z braku ciekawszych zajęć wytargałem sprzęt na taras. Na pierwszy ogień poszedł Jowisz:
Następnie przyszła kolej na Księżyc:
Około północy zrobiło się przeraźliwie zimno - temperatura spadła do ok 4 stopni. Czym prędzej ewakułowałem się do ciepłego łóżka.
|
Około północy zrobiło się przeraźliwie zimno - temperatura spadła do ok 4 stopni. Czym prędzej ewakułowałem się do ciepłego łóżka.
Drugie Uszy - Pusia
W blogu ciągle opisuje perypetie zdrowotne Uszu czyli Gapcia, jednak posiadam również drugiego króliczka, w zasadzie króliczkę - Pusie. O Pusi piszę mało, a nawet wcale albowiem jest ona w zasadzie całkowicie bezobsługowa - wystarczy, że ma pełną miskę, czystą klateczkę (przebywa w niej tylko w nocy, w dzień biega gdzie chce po pokoju) oraz opiekuna od czasu do czasu dla zabawy. Wygląd Pusi może mylić, wygląda na przymilną maskotkę ale jest ona bardzo charakterna i potrafi srogo ugryźć. Oto Pusia:
niedziela, 11 września 2011
Będzie tęga zima - Uszy zmieniają futro.
Dawno nie pisałem o Uszach. Otóż, Uszy mają się już bardzo dobrze, wraca nawet czucie do uszkodzonego skoku. Od 10 dni Uszy intensywnie zmieniają futro na zimowe. Bardzo wyliniał i przy okazji zrudział. Na szczęście zaczyna mu już rosnąć nowa, czarna okrywa.
czwartek, 8 września 2011
Sesja 20110906 - M33 i test Canona
Szybka sesja astro podczas meczu Polska-Niemcy (wynik 2:2). Jednym okiem oglądałem mecz a drugim prowadziłem obserwacje korzystając z dość dobrej pogody. Celem sesji była próba sfotografowania obiektu DS - galaktyki M33 w gwiazdozbiorze Trójkąta w warunkach dużego LP oraz Księżyca. No cóż. Na zdjęciu coś widać, jednak aby uzyskać dobre zdjęcie trzeba ciemnego nieba. Na najbliższej sesji wyjazdowej w Bukowcu albo Kwiatkowicach spróbuję powtórzyć eksperyment. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jest to istotne gdyż nadal polują na supernową w galaktyce M101.
Dodatkowo korzystając z aplikacji EOS Movierec użyłem Canona jako kamerki i okularu Hyperion 5mm. Efekty są zadowalające - muszę to przetestować na Jowiszu.
|
poniedziałek, 5 września 2011
Polowanie na SN PTF11kly
"24 sierpnia zespół Palomar Transient Factory (ATel#3581) zgłosił odkrycie supernowej typu Ia w galaktyce M101. W chwili odkrycia obiekt posiadał jasność 17,2 mag (filtr G) - na zdjęciu z 23 sierpnia nie ma w tym miejscu (RA=14:03:05.81, Dec=+54:16:25.4 (J2000) ) żadnej gwiazdy (o jasności do 20,6 mag)wstępne badania spektrograficzne wskazują, że mamy do czynienia z bardzo młodą supernową typu Ia. Przypuszcza się, że supernowa powinna jeszcze zwiększyć swoją jasność o ok. 6 mag." Zachęcony relacjami z obserwacji postanowiłem zapolować na ten fenomen. Niestety próby obserwacji z miasta, jak zresztą myślałem, zakończyły się fiaskiem. Zaświetlenie nieba uniemożliwia dostrzeżenie galaktyki M101, tym bardziej, że znajduje się ona stosunkowo nisko na horyzontem. Jak wyklaruje się pogoda spróbuję ponowić próbę z jednej z moich miejscówek.
niedziela, 4 września 2011
Wystawa kwiatów
Korzystając z ładnej pogody podjechałem na reklamowaną w prasie wystawę kwiatów, zwłaszcza róż, przy Ogrodzie Botanicznym. Wystawa jak wystawa, raczej wielkością nie powalała niemniej ilość gatunków była dość duża.
czwartek, 1 września 2011
Mały eksperyment.
Dzisiaj zorientowałem się, że posiadam stosunkowo dużo materiału dla M31 zebranego w Bukowcu oraz Bieszczadach, jak i M27 zebranego na tarasie domowym. Dla każdego z obiektów po ponad 30 ramek. Postanowiłem zrobić eksperyment łącząc je w DeepSkyStacker - efekty są zachęcające. Najważniejsze, że daje się stackować zdjęcia wykonane w różnych warunkach i kątach.
dodatkow pobawiłem się Plejadami chcąc uzyskać obraz mgławicy w jakiej zanurzona jest ta gromada.
Subskrybuj:
Posty (Atom)