sobota, 27 maja 2017

Znów na polu.

Droga Mleczna w okolicach Skorpiona, Strzelca i Wężownika.
Ostatniej nocy wybraliśmy się ponownie na naszą letnią miejscówkę w okolicach Puczniewa. Warunki były bardzo dobre. Jedynie co nieco dokuczało to komary. Dziwne bo było stosunkowo zimno. Nie miałem w zasadzie jakiś planów fotograficznych dlatego też skierowałem teleskop na galaktykę M51 (Wir) w Psach Gończych, które akurat były prawie w samym zenicie.


piątek, 19 maja 2017

Supernowa i ...

NGC 6946 ( Subaru Telescope (NAOJ) and Robert Gendler; Processing - Robert Gendler)
Wczoraj zapowiadała się bardzo dobra noc obserwacyjna. Grzechem byłoby nie skorzystać i nie wybrać się na małe co nieco, tym bardziej, że niedawno w galaktyce NGC 6946 wybuchła supernowa. Nadano jej oznaczenie SN2017eaw. Jej jasność widoma wynosi około 12.7 magnitudo, co przy odległości do NGC 6946 wynoszącej 6.75Mpc daje wielkość bezwzględną M=-16 magnitudo (mniej niż Słońce widoczne z Ziemi, którego jasność wynosi M=-26 magnitudo, ale jaśniej niż Księżyc w pełni -12 magnitudo). Oznacza to, że wybuch supernowej ma luminację 400 milionów razy większą niż Słońce. Na podstawie analizy widmowej oznaczono typ supernowej jako IIP. Oznacza to, że swój żywot zakończyła masywna gwiazda po wyczerpaniu wszystkich źródeł energii. Pozostanie po niej tylko gwiazda neutronowa. Postanowiłem zatem zapolować na to zjawisko, tym bardziej, że galaktyka NGC 6946 znajduje się na niebie blisko gromady NGC 6939 i stanowią wdzięczny obiekt do fotografii. Udaliśmy się z Piotrkiem troszkę w ciemno na nową miejscówkę w okolicach Puczniewa. Miejscówka okazała się dość zacna. Minusem jest brak prądu. Ale nie stanowi to dużego problemu.

poniedziałek, 1 maja 2017

Komety

Artystyczna wizja komety.
Po miesięcznej przerwie udało się zgrać w miarę dobrą pogodę i dni wolne. Udaliśmy się zatem na małą sesję astrofotograficzną. W planach miałem sfotografowanie jakiś galaktyk jednak Piotrek przypomniał mi, że są widoczne dwie komety. Po chwili zastanowienia zarzuciłem zamiar fotografowania galaktyk i za cel wziąłem komety: 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak i C/2015 V2 (Johnson) znajdujące się na niebie stosunkowo blisko siebie. Pierwsza z komet jest kometą okresową o okresie 5.42 roku. Szacuje się, że jądro komety ma 1.4km średnicy. Druga z komet, to kometa hiperboliczna pochodząca z obłoku Oorta. Oznacza  to, że było to pierwsze i ostatnie zbliżenie do Słońca.