sobota, 31 października 2015

Sticky - Przylepa :)

Dzisiaj trafił do mnie na  dobę króliczek Sticky. Króliczek został oddany przez właścicieli w Łodzi (przemilczę powody). Sticky ma 2.5 roku jest rasy karzełek. Najważniejsze, że uwielbia głaskanie co nie jest częste u króliczków. Będzie ze mną tylko do jutra bo z racji, że mam już swoje stadko nie mogę obecnie zapewnić domu tymczasowego na dłużej. Jutro Sticky jedzie do Krakowa do Uszatej Przystani, gdzie będzie oczekiwał na nowy kochający go dom.


poniedziałek, 12 października 2015

"Gazowy" Bukowiec.

Noc z soboty na niedzielę była bardzo pogodna. Udaliśmy się zatem z Piotrkiem i Robertem do Bukowca aby dokończyć sprzątanie po remoncie i przetestować sprzęt. Nie chciało mi się targać całego inwentarze zatem postanowiłem przetestować dwa obiektywy - Jupiter 21M 4/210 oraz Sonnar 2.8/200. Niestety tak jak przewidywałem Sonnar choć jest świetnym obiektywem nie ostrzy z żadną puszką Canona na nieskończoność. Brakuje jakieś 1-2 mm. Szkoda. Jupiter przeszedł testy celująco, co więcej grzałki choć bez sterownika również działały bez zarzutu. Moim celem i kolegów były obiekty mgławicowe - ja na cel wziąłem mgławicę Kalifornia i Serce, chłopaki Veila. Rezultaty okazały się bardzo dobre. Przetestowaliśmy też robienie flatów na flatowinicy (ja jako flatownicę wykorzystałem tablet hehe) oraz biasów (ca akurat jest bardzo proste). Niestety chyba dwa komputery w OA wyzionęły ducha. Ale nie szkodzi już jeden następny skombinowałem. Musimy też koniecznie uruchomić stację bolidową.

Zdjęcia testowe galaktyki M31 w Andromedzie obiektywem Jupiter 21M.


piątek, 9 października 2015

OA w Bukowcu wyremontowane!

Po wielu staraniach i pozyskaniu przychylności wójta gminy Brójce oraz pozyskaniu sponsora możliwe było wyremontowanie budynku obserwatorium. Remont trwał stosunkowo niedługo i wreszcie placówka będzie mogła wznowić działalność. Tym bardziej, że udało się również rozwiązać problem z zaświetleniem od stacji uzdatniania. Tak więc OA i grupa Astromax wraca po półrocznej przerwie do gry!


czwartek, 8 października 2015

Kolejny raz zorza polarna widoczna w Polsce - fail.



Dzisiejszej nocy z 7 na 8 października dzięki wcześniejszemu pojawieniu się na Słońcu dziury koronalnej, która wyemitowała coronal hole high speed strem. Zorze polarne związane są zwykle z wyrzutami masy (CME) stąd duże zaskoczenie przyniósł efekt wywołany przez CHHSS, który skutkował pojawieniem się zórz polarnych w średnich szerokościach geograficznych. Strumień cząstek CHHSS dotarł do Ziemi wieczorem naszego czasu. Cząstki o prędkości 800 km/s i gęstości 10 protonów/cm3 wywołały burzę magnetyczną klasy G2 (Kp=6), następnie wzrosła do kategorii G3 (Kp=8) co wymownie świadczy o możliwości obserwacji zorzy w Polsce.