niedziela, 31 maja 2015

Szkolenie w Hamburgu.

Dzięki uprzejmości firmy svt Brandschutz GmbH miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu poświęconym zabezpieczeniom przeciwpożarowym instalacji elektrycznych, teleinformatycznych oraz serwerowni. Szkolenie było bardzo interesujące. Miałem możliwość zapoznania się z najnowszymi metodami zabezpieczeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem sąmoim zdaniem "bandaże" oparte o specjalne tworzywo i grafit w postaci nanocząstek. Niestety rozwiązania nie są tanie niemniej w przypadku ważnych instalacji doskonale spełnia swoją rolę.

Kanał kablowy owinięty grafitowym bandażem poddawany temperaturze ponad 1200C przez 10 minut.

piątek, 15 maja 2015

Słoneczny tranzyt ISS.

Zainteresowałem się ostatnio polowaniem na tranzyty ISS na tle tarczy słonecznej i księżycowej. Nie są to zjawiska częste ale stosunkowo łatwo można znaleźć miejsce skąd taki tranzyt będzie widoczny. Zwykle pas widoczności ma długość kilkudziesięciu kilometrów i szerokość kilku. W celu obliczenia pasa można wykorzystać portal Calsky lub aplikację ISS Transit Predictions . W tym drugim przypadku bardzo pomocny będzie program Google Earth.

Obliczając pasy zaćmienia natrafiłem na jeden który przechodzi dokładnie nad moją działką oraz lotniskiem Lublinek do którego mam bardzo blisko. Postanowiłem wykorzystać nadarzającą się okazję do sprawdzenia jak takie zjawisko obserwować i fotografować. Są dwie główne trudności. Pierwsza polega na bardzo precyzyjnym ustaleniu czasu tranzytu, gdyż trwa ona bardzo krótko - około 0.5-2.5s co w zasadzie wyklucza obserwacje wizualne - w celu zaplanowania serii zdjęć. I tu pojawia się drugi problem. Dobrze jest rozpocząć serie zdjęć na ok 5s przed podanym czasem tranzytu i robić te zdjęcia przez 10s. Oznacza to, że musimy mieć aparat z możliwością bardzo szybkich serii zdjęć. W moim przypadku Canon 550D daje radę, ale tylko w formacie JPG. W RAW mogę robić w serii co najwyżej 3-4 zdjęcia co 1s po której następuje ok 1-1.5s przerwy na zapis danych na kartę. I tu jest problem. No chyba, że ktoś posiada Canona 5D MkIII lub Canona 1D :)

Dzisiejszy tranzyt miał mieć miejsce o 8:11:54 CEST. Umówiliśmy się z Piotrkiem na polowoanie. Pobudka 6:00 (środek nocy!) na miejscu jesteśmy 7:15. Wita nas piękne błękitne niebo ale od północy zaczyna się lekko chmurzyć. Rozstawiamy sprzęt. Chmurzy się coraz bardziej. Są momenty gdy Słońce znika za chmurami. Dodatkowo Piotrek ma problemy ze sprzętem. Około 8:00 chmurzy się na całego. Nie mogę ustawić ostrości bo nie mam na czym.  Okazuje się, że zdjęcia mogę robić z czasem 1/500s (długo!), a najlepiej robić w granicach 1/1000-1/2000s. Czasu coraz mniej a chmur coraz więcej. Tranzyt! Udało mi się zrobić tylko 8 zdjęć a powinienem co najmniej 5 razy tyle. Ciekawe czy coś wyszło. W domu okazało się, że na jednym zdjęciu coś widać. Szału nie ma ale od czegoś trzeba zacząć.


wtorek, 5 maja 2015

Bazia.

Dzisiaj przywiozłem na pobyt tymczasowy króliczkę Bazię, rasy baranek. Właścicieli musieli ją oddać gdyż nie mogła zgodzić się z swoją króliczą koleżanką, nota bene hodowlańcem, 2-3 razy większym. Często lała się krew i dla dobra Bazi właściciele z ciężkim sercem musieli ją oddać do adopcji w Fundacji Królewskiej. Bazie może być u mnie miesiąc góra dwa. Oby szybko znalazła nowych właścicieli. Może ktoś reflektuje na śliczną baraninkę?