Po ostatnim długim okresie astrofotograficznego postu udało mi się przeprowadzić obserwację Jowisza. Jako, że seeing mimo LP był dobry postanowiłem poświęcić sesję właśnie tej planecie. Po pierwsze udało mi się w końcu dobrać eksperymentalnie najlepsze parametry do fotografowania gazowego giganta i uzyskać serię zdjęć - najlepszych moim zdaniem jakie uzyskałem do tej pory i mogę uzyskać na moim obecnym sprzęcie typowo przeznaczonym do DS a nie do planet. Oto efekty:
Na zdjęciach widać nawet Wielką Czerwoną Plamę. Ponieważ materiału miałem sporo zrobiłem też animację rotacji Jowisza. Wykonałem serią zdjęć w ciągu ok. 50 minut co 5 minut. Wyraźnie widać jak szybko rotuje ta planeta. Trzeba to też uwzględniać przy długoczasowym filmowania.
środa, 30 listopada 2011
sobota, 26 listopada 2011
Tradycji staje się zadość :(
Miałem dzisiaj jechać na całonocny zlot astromaniaków do Rossoszycy ale cóż, tradycyjnie aura skutecznie to uniemożliwiła. Chyba zmienię hobby na zbieranie znaczków, oczywiście o tematyce astro. Sprzęt astro kurzy się już prawie miesiąc :(
poniedziałek, 21 listopada 2011
Dziwna ta jesienna pogoda.
W miniony weekend umawialiśmy się z kolegami astro-amatorami na zlot w Rossoszycy. Niestety tradycyjnie pogoda nie dopisała i musieliśmy zrezygnować ze spotkania. W sumie sytuacja jest bardzo dziwna - od dwóch tygodni mamy bardzo wysokie ciśnienie i nocne niskie temperatury. Padać nie padało już chyba od miesiąca. Zatem skąd się biorą te nocne mgły? Nic, umówiliśmy się na kolejne spotkanie w weekend 26/27 listopada może tym razem się uda. Mam już nawet wybrany obiekt do sfotografowania:
czwartek, 17 listopada 2011
Sesja 2011111617 - Jowisz i ... frustracja
Zachęcony całkiem niezłą pogodą, mimo lekkiej mgiełki wytaszczyłem sprzęt na taras. Jowisz prezentował się doskonale i seeing był całkiem znośny. Udało mi się nakręcić 5 avików i niestety na tym zabawa się skończyła. Do domu wróciła sąsiadka z segmentu na przeciwko i pierwsze co zrobiła to rozpaliła kominek. Nie wiem czym ona w nim pali ale smród i dymy były okrutne. Paliła gumo-filacmi czy kurami cholera wie, ale akurat nad jej kominem prezentował się całkiem ładnie Księżyc. Niestety. Na skutek zadymienia z obserwacji nici. Aby już mnie dobić panie sąsiadka zapaliła na swoim tarasie lampę tak z 300W i poszła spokojnie spać. Cholera by ją wzięła. Rozumu za grosz. Ale czego tu wymagać od nauczycielki? Widział kto inteligentną nauczycielkę w wieku ok 40 lat. Ja nie. Sfrustrowany i wkurzony poszedłem spać.
poniedziałek, 14 listopada 2011
Astrofotograficzna posucha.
Czy to z braku czasu, czy też z powodu listopadowej pogody niezbyt sprzyjającej w miejskich warunkach obserwacją i fotografowaniu DS oraz niekorzystnej fazy Księżyca (pełnia) nieco zaniedbałem swoje hobby. A tu coraz bardziej widoczne są apetyczne jak dla mnie kąski - Byk, Orion i Woźnica. Nic poczekamy jeszcze troszkę. W między czasie zrobiłem dwie mozaiki Księżyca (jako działalność uboczna w trakcie zbierania materiału pomiarowego) oraz przeprowadziłem obserwacje Jowisza (też w celach pomiarowych - o co chodzi wyjaśnię we właściwym czasie). Efekty poniżej:
Jowisz i Io.
Jowisz
Na weekend wybieram się na zlot grupy lokalnej do Rossoszycy - prognozy pogody są jednak fatalne.
|
Księżyc 2011-11-01 Powered by Zoomify |
|
Księżyc 2011-11-04 Powered by Zoomify |
Jowisz i Io.
Jowisz
Na weekend wybieram się na zlot grupy lokalnej do Rossoszycy - prognozy pogody są jednak fatalne.
czwartek, 10 listopada 2011
Zaćmienie Księżyca 10.12.2011
Za miesiąc 10.12.2011 (sobota) będzie miało miejsce kolejne w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety nie będzie ono tak efektowne jak poprzednie z 15.06.2011, które niestety ze względu na zachmurzenie umknęło mi obserwacji. Najbliższe zaćmienie będzie częściowo widoczne w Polsce, niestety Księżyc będzie bardzo nisko nad wschodnim horyzontem - ok 5 stopni oraz Słońce nie zdąży do końca schować się pod horyzontem. Ale cóż poobserwować można. Pozostaje mieć nadzieję na pogodę co w naszym klimacie o tej porze roku jest czystą loterią.
Symulacja zaćmienia w programie Stellarium:
Symulacja zaćmienia w programie Stellarium:
Subskrybuj:
Posty (Atom)