czwartek, 30 kwietnia 2015

Koniec misji MESSENGER.

Dzisiaj zakończy się misja sondy MESSENGER na orbicie Merkurego. Sonda skończy swoją misję uderzając w powierzchnię planety o godzinie 19:26 UTC (21:26 CEST). Koniec misji jest wynikiem wyczerpania się zapasów paliwa do silników manewrowych. Sama misja okazała się dużym sukcesem. MESSENGER orbitował wokół Merkurego przez 4 lata i przesłał na Ziemię ponad 250 000 fotografii powierzchni planety. Półtonowy pojazd z prędkością 4 km/s wybije na powierzchni Merkurego tworząc nowy krater o średnicy 16m. Good bye MESSENGER.
 Kolejna planowana misja do Merkurego nosi nazwę BepiColombo i jest organizowana przez ESA wspólnie z japońską agencją JAXA . Wystrzelenie sondy planowane jest na 2017 rok. Do Merkurego dotrze w 2024 roku. Więcej informacji na stronie misji.Do najważniejszych odkryć misji  MESSENGER można zaliczyć:

  • odkrytą niesymetrię pola magnetycznego planety. Południowy biegun magnetyczny jest znacznie słabszy od północnego. Powoduje to, że naładowane cząstki wiatru słonecznego mogą powodować szybszą erozję powierzchni niż ma miejsce na półkuli północnej.
  • odkrycie wody w postaci lodu oraz cząstek organicznych

  • Merkury posiada olbrzymie żelazne jądro. W zasadzie można powiedzieć, że jest żelazną kulą.  • Powierzchnia Merkurego bogata jest w siarkę.
Kilka fotografii Merkurego  z misji MESSENGER.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz