piątek, 6 kwietnia 2012

Ciekawe tranzyty w przyszłości.


Wielkimi krokami zbliża się 6 czerwca. Tego dnia będziemy świadkami tranzytu Wenus przez tarczę Słońca. Następne takie zjawisko będzie widoczne dopiero w grudniu 2117 roku. Zainteresował mnie problem jak przedstawia się problem wzajemnego tranzytu planet a nie tylko Słońca, gdzie możemy obserwować tylko tranzyty Merkurego i Wenus. Prowadząc poszukiwania natrafiłem na stronę Transit Page, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat przyszłych i przeszłych tranzytów różnego rodzaju. Korzystając z programu Stellarium za symulowałem kilka tranzytów, które zdarzą się w przyszłości. I tak pierwszy tranzyt planety na tle innej planety będzie widoczny 22 listopada 2065 r.(niektórzy z nas mają szansę dożyć do tej daty), kiedy to Wenus przejdzie na tle Jowisza i przebieg zdarzenia będzie wyglądał jak przedstawia film:


Kolejne, ciekawsze przejście Wenus na tle Jowisza nastąpi 14 września 2123r.


W międzyczasie 7 kwietnia 2094 nastąpi przejście Merkurego ta tle Jowisz. Może się jeszcze ktoś załapie, jeżeli pochodzi z długowiecznej rodziny :)


Na przejście Marsa na tle Jowisza musimy poczekać do 2 grudnia 2223r (era "Star Trek"?):


Na tranzyt Wenus na tle Saturna musimy niestety poczekać do XXVI wieku. Wtedy to 25 stycznia 2518 Wenus dokona przejścia na tle Saturna.

Na koniec dwie perełki. 5 lipca 6757 z Antarktydy będzie widoczne jednocześnie częściowe zaćmienie Słońca oraz tranzyt Merkurego.


Niecałe 800 lat później 22 czerwca 7541 nastąpi bardzo bliska koniunkcja Jowisza i Saturna.


Zachęcam do zapoznania się ze stroną Transit Page i symulacji przeszłych i przyszłych tranzytów.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajnie, że zrobił Pan takie zestawienie ;). Można się rozmarzyć!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń