czwartek, 12 kwietnia 2012

Astrofotografia w stylu retro.

Wczoraj robiąc porządki w starych dokumentach nieoczekiwanie znalazłem małą paczuszkę. Okazało się, że zawiera ona moje stare zdjęcia astronomiczne, które wykonywałem w okresie późnego Gierka w ramach uczęszczania na zajęcia kółka astronomicznego w Łódzkim Pałacu Młodzieży prowadzone przez nieodżałowanego ś.p. dr hab. Wiesława Tkaczyka. Jak pamiętam sprzęt astronomiczny jakim dysponowaliśmy to: teleskop systemu Cassegraina firmy Zeiss o aperturze 300mm umieszczony na montażu paralaktycznym z napędem na jedną oś - co ciekawe zasilany napięciem ~220V! - 2 MAK'i 90 na statywach geodezyjnych. Okulary to jakieś Kellnery. Jako detektor używaliśmy aparatów analogowych Pentacon SIX TL oraz Zenith E.
Zdjęcia wykonywaliśmy na czarno-białych filmach 60mmm lub 35mm o czułości 27DIN (ISO400) firmy FOTOPAN lub jak można było dostać to ORWO. Filmy kolorowe były wtedy koszmarnie drogie i w zasadzie niedostępne. Zdjęcia robiło się w projekcji okularowej.
Efekty ilustrują zdjęcia:

Krater Kopernik. (kwiecień 1977)

Kratery Herkules i Atlas (kwiecień 1977)

Jowisz (kwiecień 1977)

Łuki ruchu gwiazd. (Bieszczady, sierpień 1985)

Łuki gwiazd oraz Jowisza (Bieszczady, sierpień 1985)

W zasadzie nie było możliwości fotografowania żadnych DS'ów. Nie to co teraz - komputery, kamery CDD, guiding, filtry i inne bajery. Na koniec - ja w 1980 roku na zajęciach kółka. Eh, zestarzał się coś człowiek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz