piątek, 22 kwietnia 2011

Wiosenny Saturn

W tym roku wiosną panują niezłe warunki do obserwacji planety Saturn. Można ją łatwo odnaleźć w gwiazdozbiorze Panny na północ od najjaśniejszej gwiazdy tej konstelacji Spica. Sam gwiazdozbiór łatwo odnaleźć w pierwszej połowie nocy nad południowo-wschodnim horyzontem. Ponieważ dzisiejszej nocy warunki były niezłe postanowiłem zmierzyć się z zadaniem wykonania fotografii Saturna posiadanym sprzętem. Tak jak oczekiwałem. Ponieważ sprzęt jest mocno improwizowany (brak napędu w montażu, filtrów - zwłaszcza IR/UV Cut, oraz przyzwoitego Barlowa rzędu 3x) wynik jest taki jaki jest.
Jak na ogniskową 750mm z okularem Baader Hyperion 5mm to nie jest źle. Postanowiłem również spróbować wykorzystać improwizowaną webkamerę SPC900NC w roli kamery planetarnej. Niestety tu okazało się, że nie będzie lekko. Brak napędu i przyzwoitego Barlowa od razu odbija się na jakości.
Wnioski: konieczny zakup napędu w osi RA, motofocusa i przyzwoitego barlowa 3x najlepiej Tele Vue. W dalszej kolejności filtr UV/IR Cut+planetarne Oriona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz