piątek, 15 września 2017

So Long Cassini


Po zakończeniu misji Galileo na Jowisza i misji Rosseta przyszedł czas na zakończenie misji Cassini, która od lipca 2001 roku badała system Saturna. Chcąc uniknąć potencjalnego skażenia satelitów Saturna - w szczególności Tytana i Enceladusa - NASA zdecydowała się na "zatopienie" i zniszczenie sondy w atmosferze gazowego giganta. Było to konieczne, albowiem w pojeździe kończyło się paliwo dla silników manewrowych. I tak 15 września 2017 roku sonda zanurzyła się w atmosferze planety gdzie uległa zniszczeniu. Ostatni sygnał otrzymano od statku o godzinie 11:55:56 UT.

Misja Cassini była jedną z najdłuższych misji planetarnych. Trwała w sumie prawie 20 lat. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku i po wykorzystaniu asysty grawitacyjnej Wenus, Ziemi i Jowisza oraz prawie 7 latach podróży weszła na orbitę wokół Saturna. Jedną z części Cassiniego był lądownik Huygens, który 15 stycznia 2005 roku wylądował na powierzchni jednego z księżyców Saturna - Tytana. Uzyskano wiele interesujących danych naukowych. Okazało się między innymi, że satelita posiada gęstą azotową atmosferę oraz występują na nim jeziora wypełnione ciekłym metanem. Wyniki wskazują także na możliwość istnienia związków organicznych.

Tytan

Innym ciekawym odkryciem dokonanym przez sondę Cassini jest stwierdzenie istnienia na księżycu Enceladus gejzerów oraz tego, iż pod powierzchnią satelity może istnieć wodny ocean, podobny jak na księżycu Jowisz Europie.

Gejzery Enceladusa.

Oczywiście znaczących odkryć było zdecydowanie więcej. Informacje na ten temat są łatwo dostępne w Internecie.

Na koniec ostatnie zdjęcia z sondy Cassini przez jej końcem:
Warto też zapoznać się z darmową publikacją udostępnioną przez NASA (Cassini: The Grand Finale: The Saturn System Through the Eyes of Cassini (e-Book)

Co dalej? Trudno powiedzieć zarówno NASA jak i ESA ma ambitne plany badania systemu Jowisza (misja na księżyc Europa), Saturna i lodowych olbrzymów Urana i Neptuna. Co jednak z tego wyniknie trudno powiedzieć. Tym bardziej, iż misje planowane są na drugą i trzecią dekadę XXI wieku.

Duża galeria zdjęć z sondy Cassini dostępna jest pod linkiem https://photojournal.jpl.nasa.gov/targetFamily/Saturn 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz