wtorek, 8 sierpnia 2017

Częściowe zaćmienie Księżyca 7.08.2017


Coś się ruszyło. Jakoś tak zwykle bywa, że jeżeli ma miejsce jakieś ciekawe zjawisko astronomiczne to chmury w przedziwny sposób potrafią to wyczuć i skutecznie przesłonić spektakl rozgrywający się na niebie.Co więcej, zaraz po końcu zjawiska chmury zwykle się rozpraszają. Na szczęście tym razem chyba przespały. Otóż mogliśmy podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca. Cień Ziemi przesłonił około 1/4 tarczy naszego satelity. Niestety mogliśmy podziwiać tylko drugą połowę zjawiska, zaraz po wschodzie Księżyca. Na szczęście w żaden sposób nie wpływało to na jego piękno. Całe zaćmienie było, moim zdaniem, bardzo widowiskowe.


Nie chciało mi się jechać na jakąś miejscówkę i całe zaćmienie obserwowałem z pola niedaleko domu. Dlatego też tło nie jest może zbyt ciekawe.
Kolejne zaćmienie Księżyca będziemy mogli podziwiać w nocy z 27/28 lipca 2018 roku. Będzie to zaćmienie całkowite i będzie widoczne prawie w całości. Uroku temu zaćmieniu będzie dodawał z pewnością Mars znajdujący się w Wielkiej Opozycji. Już teraz trzymamy kciuki z pogodę :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz