piątek, 20 maja 2016

Opozycja Marsa 2016.

Ilustracja z powieści H.G. Wellsa "Wojna światów"

Mars. Czerwona Planeta znana już od starożytności przykuwała swoją czerwoną barwą oczy wielu obserwatorów. Szczególnie w XIXw astronomowie interesowali się tym najbliższym Ziemi światem zastanawiając się, czy jest on zamieszkany. W 1877 roku włoski astronom Giovanni Schiaparelli dostrzegł na powierzchni Marsa struktury, które nazwał "canalli". Tak narodziła się hipoteza kanałów wodnych na Marsie, których twórcami musieli być oczywiście Marsjanie.


Hipoteza kanałów znalazła wielu zwolenników w tym tak znana postać jak Percival Lowell, fundator Obserwatorium Lowell'a. Jednak już na początku XX wieku coraz więcej astronomów wątpiło w istnienie sztucznych tworów na powierzchni Marsa. W 1909 roku Eugène Michel Antoniadi ostatecznie wykazał, że rzekome kanały były złudzeniem optycznym. W 1964 roku sonda Mariner 4 i wykonane przez nią zdjęcia ostatecznie to potwierdziły. Niemniej sama hipoteza odcisnęła swoje piętno w kulturze masowej. Wizja Marsjan pojawia się w  literaturze i filmach do dzisiaj. Chyba najbardziej znaną pozycją jest książka H.G.Wellsa "Wojna światów" opisująca najazd Marsjan na Ziemię podczas opozycji 1894 roku. I w tym miejscu pojawia się termin opozycja, szczególnie Marsa, która będzie miała miejsce 22 maja tego roku. Co to jest opozycja? Opozycja to takie położenie planet względem siebie, kiedy znajdują się na najbliższej sobie odległości (naukowo oznacza to, że długość ekliptyczna planet różni się o 180 stopni). Jeżeli dodatkowo planeta (nie Ziemia) znajduje się blisko swojego peryhelium to mamy do czynienia z wielką opozycją.

Opozycje Marsa występują średnio co 780 dni (może się to zmieniać w zakresie 764-812 dni) i w tym roku będziemy mieli do czynienia z "prawie" wielką opozycją. Będzie to miało miejsce 22 maja o godzinie 11:17 UT. Mars znajdzie się najbliżej Ziemi osiem dni później 30 maja i znajdzie się w odległości 75 280 000 km. Będzie to miało odzwierciedlenie w rozmiarach kątowych tarczy planety.

Rozmiary kątowe Marsa - porównanie.


Jak widać różnice w rozmiarze są znaczne. Warto zatem przeprowadzić obserwację choć warunki nie są zbyt korzystne albowiem Mars znajduje się nisko nad południowym horyzontem.

Jak znajdziemy Marsa na niebie.

Mars znajduje się w towarzystwie jasnych obiektów: gwiazdy Antares oraz jasnego Saturna. Najbliższa wielka opozycja Marsa będzie miała miejsce 27 lipca 2018 roku (0.39AU), kolejna nastąpi 15 września 2035 roku (0.38AU). Ciekawa będzie opozycja z 8 grudnia 2022 roku. Choć nie będzie to specjalnie duże zbliżenie dojdzie podczas niego do zakrycia Marsa przez Księżyc.

Zakrycie Marsa w 2022 roku.

A tak wygląda Mars na 10 dni przed opozycją przez teleskop Hubble'a:Zatem sprzęt w gotowości. Wypatrujmy błysków na tarczy. Może Oni do nas przylecą ;)

1 komentarz:

  1. Pewnie prędzej my przylecimy do nich niż vice versa (o ile już tu nie są - niektórzy twierdzą, że tak, ale to ci co mówią "the truth is out there") ;)
    A te zdjęcia Marsa warto uzupełnić o info, że przy okazji naukowcy zobaczyli jak dużą rolę pełnią pory roku na Marsie, bo okazuje się, że północny biegun w tej chwili ma mniejszą czapę lodową niż zazwyczaj.

    OdpowiedzUsuń