sobota, 21 listopada 2015

101 Rocznica Bitwy Łódzkiej 1914

 
Pomimo lejącego deszczu i zimna wybrałem się dzisiaj na obchody 101 Rocznicy Bitwy Łódzkiej 1914. Obchody w formie historycznego spaceru po cmentarzu wojennym w Gadce Starej zorganizowała grupa rekonstrukcyjna "Żelazny Orzeł"."Pomiędzy 11 listopada, a 6 grudnia 1914 roku, w okolicach Łodzi rozegrał się krwawy bój pomiędzy 9. Armią Niemiecką dowodzoną przez Augusta von Mackensena (206 500 żołnierzy i oficerów) a 1., 2. i 5. Armiami Rosyjskimi, dowodzonymi odpowiednio przez generałów: Paula von Rennenkampf, Siergieja Szejdemana oraz Pavla von Plehwe razem 362 447 żołnierzy i oficerów. Bitwa była głównym elementem kontruderzenia Armii Niemieckiej mającego za zadanie powstrzymać przygotowywaną akcję ofensywną sił rosyjskich na terytorium Niemiec. W te jesienne dni Łódź stała się świadkiem bezwzględnej walki przynoszącej setki ofiar obydwu z walczących stron. Rannych lokowano we wszystkich budynki użyteczności publicznej w Łodzi, a miasto zamieniło się w wielki szpital i kostnicę. Ten ponury spektakl grozy oglądać mogli mieszkańcy Łodzi z dachu hotelu Savoy - wtedy najwyższej budowli miasta. Bilans strat był szokujący. Rosjanie stracili w wyniku walk ponad 100 tys. żołnierzy, Niemcy zaś blisko 90 tys." (histmag.org).

Zasadnicza bitwa miała miejsce w okolicach dzisiejszej Gadki Starej 21-23 listopada 1914 . Bitwa zakończyła się zajęciem Łodzi przez Niemców. Wojskami niemieckimi dowodził wówczas gen. Karl Litzmann (stąd nazwa Łodzi w okresie II wojny światowej), będący doskonałym strategiem. Po zwycięstwie Niemców okrzyknięto go Lwem spod Brzezin, gdyż w historiografii niemieckiej bitwa nazwana została bitwą pod Brzezinami. 

W „operacji łódzkiej” 1914 roku brały udział najsławniejsze, historyczne pułki gwardii rosyjskiej, utworzone jeszcze w czasach Cara Piotra I. Wiele tysięcy kilometrów od domy swój bój toczyły dywizje syberyjskie z Chabarowska, Krasnojarska, Omska i Irkucka. Pod Łodzią Rosjanie po raz pierwszy użyli samochodów pancernych.
“To pod Łodzią Niemcy po raz pierwszy użyli gazów bojowych. Pierwszy atak chemiczny miał miejsce w grudniu 1914 roku. Ze względu na silny mróz chlor nie zadziałał tak jak planowano. Niemcom udało się to dopiero w maju 1915 r. Wtedy pod Bolimowem w ciągi kwadransa w potwornych męczarniach zginęło 9 tysięcy żołnierzy rosyjskich.”
Bitwa Łódzka 1914 roku. Za atak na Brzeziny order św. Jerzego otrzymał przyszły marszałek Związku Radzieckiego, legendarny Siemion Budionny. Pod Piotrkowem walczył znany poeta Nikołaj Gumilow. Opisał swoje przeżycia w książce „Zapiski kawalerzysty”.

„Operacja łódzka” była najkrwawszą bitwą manewrową I wojny światowej. Statystycznie każdego dnia (ok. 8000 dziennie) ginęło w niej więcej ludzi niż w powszechnie znanej bitwie pod Verdun we Francji. Wielu z poległych było Polakami służącymi w oddziałach obu zaborczych armii. Warto podkreślić, że dzięki bitwie łódzkiej prawdopodobnie został ocalony Paryż, gdyż Niemcy byli zmuszeni przerzucić 3 armijne korpusy w okolice Łodzi w celu odparcia rosyjskiej ofensywy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz