czwartek, 8 października 2015

Kolejny raz zorza polarna widoczna w Polsce - fail.Dzisiejszej nocy z 7 na 8 października dzięki wcześniejszemu pojawieniu się na Słońcu dziury koronalnej, która wyemitowała coronal hole high speed strem. Zorze polarne związane są zwykle z wyrzutami masy (CME) stąd duże zaskoczenie przyniósł efekt wywołany przez CHHSS, który skutkował pojawieniem się zórz polarnych w średnich szerokościach geograficznych. Strumień cząstek CHHSS dotarł do Ziemi wieczorem naszego czasu. Cząstki o prędkości 800 km/s i gęstości 10 protonów/cm3 wywołały burzę magnetyczną klasy G2 (Kp=6), następnie wzrosła do kategorii G3 (Kp=8) co wymownie świadczy o możliwości obserwacji zorzy w Polsce.

Wielu obserwatorów na terenie Polski meldowało o widoczności zorzy. Niestety u nas niebo było zachmurzone i nic nie udało się zaobserwować. To już druga zaprzepaszczona okazja. Ale do trzech razy sztuka!

Finlandia, Mika Wist
Zorza w Gdańsku:
Węgorzewo


Zorza z ISS


Więcej informacji pod adresem http://www.polskiastrobloger.pl/2015/10/silna-burza-magnetyczna-kategorii-g3-07.10.2015-zorze-polarne-po-raz-piaty-nad-polska-w-2015-roku.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz