sobota, 15 sierpnia 2015

DIY - opaski grzejne na obiektywy fotograficzne.
Powoli zbliża się jesień i jednym z głównych problemów w naszym klimacie jest roszenie optyki z racji na zwykle zimne i wilgotne noce. Można się posiłkować przedmuchując optykę gumową gruszką ale choć to skuteczne jest mało efektywne. Można też zastosować suszarkę do włosów ale do tego trzeba mieć dostęp do prądu i cały czas obserwować optykę czy pokryła się już rosą czy nie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie opasek grzewczych na optykę z kontrolerem mocy. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne i wygodne. Można oczywiście zakupić gotowe zestawy grzewcze firmy Kendrick ale są one dość drogie. O wiele korzystniej jest zrobić taki zestaw samodzielnie. Co będzie potrzebne? Taśma montażowa (różowa), taśma samoprzylepna piankowa, taśma izolacyjna, troszkę samoprzylepnej taśmy rzep. I co najważniejsze drut oporowy, najlepiej szwedzki Kanthal D.Przydatna będzie termokurczka, wtyk jack oraz troszkę elastycznego kabla (najlepiej typu linka).
Na wstępie nieco obliczeń. Prąd J płynąc przez opór R pod napięciem U spełnia prawo Ohma.

$R=\frac{U}{J}$

Moc grzałki łatwo policzyć z formuły.

$P=UJ=\frac{U^2}{R}$

Ponieważ moc grzałki zależna jest od średnicy obiektywu obliczamy obwód obiektywu L o średnicy D. Przyjmuje się, że moc grzałki powinna wynosić 0.3W/cm obwodu.

$L=\pi D$

Dla opaski na obiektyw Sigma 18-50/2.5 i średnicy 77mm mamy

$D=77 mm \\
L\approx 25 cm \\
P=0,3 W/cm\times 25 cm=7.5W\approx 8W $

Widać, że moc powinna wynosić 8W. Konieczny opór przy napięciu 9V (jedno z napięć PowerTanka) wyniesie.

$R=\frac{U^2}{P}=(9V)^2/8 W\approx 10\Omega $

Prąd płynący przez obwód.

$J=\frac{U}{R}=\frac{9V}{10\Omega }=0.9A$

 Zakupiony przeze mnie drut oporowy Kanthal D 0.3mm ma opór 19.25 Ohm/m zatem będziemy potrzebować 10/19.25m drutu aby uzyskać opór 10 ohm. Wynosi to 52cm. Odcinamy nieco więcej ok 1cm z każdej strony aby móc później przymocować kabel zasilający. Drut układamy jak na rysunku i umieszczamy go między dwoma warstwami różowej, płóciennej taśmy.

Od strony zewnętrznej naklejamy taśmę gąbkową w celu izolacji. Na koniec naklejamy zewnątrz i wewnątrz taśmę izolacyjną. Tworzenie opaski kończymy naklejając kawałki taśmy rzepowej. Na końcu mocujemy kabel zasilający najlepiej skręcając drut oporowy z linką kabla. Całość łączenia izolujemy termokurczką i taśmą izolacyjną. Z drugiej strony montujemy wtyk typu jack. Efekt końcowy. Dwie opaski na obiektywy Sigma 18-50 i Sigma 17-250 (fi=62mm). Cena materiałów 30zł :="" br="">Jako sterownik zamierzam wykorzystać regulator AVT735 (https://sklep.avt.pl/avt735.html) lub robiony na zamówienie przez kolegę z czujnikiem wilgotności i dwoma kanałami (sterowanie 2 grzałek jednocześnie) oparty na ATMega.

AVT 735


Teraz muszę jeszcze pokombinować z grzałką na lusterko wtórne w Newtonie. Mam już pewne pomysły. Jak tylko to wykonam opiszę sprawę na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz