poniedziałek, 29 grudnia 2014

Co ciekawego na niebie w 2015 roku.

Już pojutrze zacznie się nowy 2015 rok. Czas spojrzeć w przyszłość aby poznać co ciekawego na niebie wydarzy się w 2015 roku. Hitem przełomu 2014/2015 jest niewątpliwie kometa C/2014 Q1 (Lovejoy) która okazuje się bardzo wdzięcznym i jasnym obiektem dostępnym łatwo przez lornetkę a i być może wizualnie pod gołym niebem. Kometę można obserwować w zasadzie do końca stycznia. Obecnie ma jasność ok. 5 magnitudo co jest już jasnością wizualną. Niestety obecna aura skutecznie nie pozwala na obserwację. Miejmy nadzieję, że w styczniu nadejdzie wreszcie jakiś wyż i uda się wygospodarować kilka nocy.  Na pocieszenie kilka zdjęć z miejsc gdzie astronomia nie jest tak frustrującym hobby.






poniedziałek, 22 grudnia 2014

Winter solstice.

Przesilenie w 2011 roku.
No to mamy astronomiczną zimę.  22 grudnia o godzinie 00:03 CET Słońce osiągnęło zwrotnik Koziorożca gdzie świeci obecnie w zenicie. Tym samym u nas nastała zima. Za oknem pogoda malo zimowa. Pada deszcz, wieje i od dwóch tygodni jest bardzo depresyjnie. Oczywiście wszelkie obserwacje astronomiczne już od ponad miesiąca są niemożliwe. W naszym klimacie to jednak bardzo frustrujące hobby. Być może w styczniu aura okaże się łaskawsza i nawiedzi nas rosyjski wyż, który obecnie znajduję się za Uralem. Co do zimowego przesilenia to warto wspomnieć o Stonehenge w UK. Ta neolityczna budowla ma wiele wspólnego z astronomią. Okazuje się się, że w dniach przesilenia zimowego i letniego Słońce odpowiednio zachodzi i wschodzi na głównej osi kręgów i jest widoczne w monolitach. Ciekawe skąd druidzi mieli pojęcie o astronomii? Warto też zauważyć, że chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia przypadają też w tym okresie. Widocznie zostało to zapożyczone z prastarych druidzkich świąt. 



Z racji tego, że nic mi się jakoś nie chce robić (pogoda?) pogrywam sobie w trylogię Mass Effect dla zabicia czasu i z utęsknieniem czekam na pogodę.



niedziela, 21 grudnia 2014

Urodziny Uszów :)


Siedem lat temu, w pewien śnieżny, mroźny piątek 21 grudnia około południa byłem umówiony z dziewczyną, z którą wcześniej nawiązałem kontakt na Allegro. Miała do oddania za darmo rocznego króliczka. Na miejscu byłem nieco przed czasem. Dziewczyna przyniosła króliczka w papierowej torbie czy reklamówce. Zamieniliśmy kilka słów i czym prędzej wróciłem do samochodu bo było naprawdę mroźno. W samochodzie uchyliłem torbę i zobaczyłem ślicznego, czarnego z białą plamką na nosku króliczka rasy lewek. Od tego czasu jest moim przyjacielem Gapciem, Czarnym czy Uszami.

Właśnie dzisiaj kończy osiem lat. Oznacza to, że jest już dość leciwym króliczkiem bo na ludzką modłę przekroczył 70. Na szczęście ma się dobrze i liczę na to, że będziemy razem jeszcze kilka lat.

sobota, 13 grudnia 2014

Pożegnanie Dropsa.

Suplement: Dzisiaj 14.09.2015 Drops niestety pokicała za Tęczowy Most. Zabił ją nowotwór. Żegnaj mały Dropsiku i pozdrów Pusię za TM.

Króliczka Drops znalazła stały dom. W Łodzi znalazła się dobra dusza, która zdecydowała się na przygarnięcie tej uroczej królinki. Od dzisiaj Drops będzie mieszkała razem ze swoim kolegą. Wszystkiego dobrego Dropsie, chowaj się zdrowo i przynoś dużo radości swoim właścicielom.


czwartek, 4 grudnia 2014

Kometa wizualna na przełomie 2014/2015?



(Źródło: http://cometografia.es/2014/11/2014q2-lovejoy-26nov2014/ )

Na koniec roku oraz styczeń/luty 2015 szykuje się apetyczny kąsek. Do czynienia będziemy mieli ze stosunkowo jasną kometą C\2014 Q2 (Lovejoy). Jest to 5 kometa odkryta przez tego australijskiego astronoma. Kometa jest na tyle interesująca, że może się ona okazać stosunkowo jasna (nawet wizualnie) a co więcej warunki jej obserwacji będą, zakładając oczywiście dobrą pogodę, bardzo korzystne. O samej komecie można przeczytać tutaj. Okres dobrej widoczności komety rozpocznie się około Wigilii. Będzie ona znajdować się w gwiazdozbiorze Gołębia i w momencie górowania około 23:30 CET będzie na wysokości 7 stopni nad horyzontem jako obiekt 6 magnitudo. Z każdym dniem warunki obserwacji będą się poprawiały. Już w Sylwestra kometa góruje o 22 CET na wysokości 19 stopni. Jej jasność może osiągnąć 5.3 magnitudo.  W dalszej perspektywie czasowej warunki nadal będą się polepszały. Maksimum jasności ma mieć miejsce około 10 stycznia. W tym dniu kometa góruje w gwiazdozbiorze Byka na wysokości 42 stopni o godz. około 20:30 CET. Później jasność będzie stopniowo malała choć warunki obserwacji będą nadal bardzo dobre. 29 grudnia kometa znajdzie się w bliskim sąsiedztwie gromady kulistej M79.