poniedziałek, 21 października 2013

C/2012 S1 - przygotowania czas zacząć.

Mamy już trzecią dekadę października i czas najwyższy zająć się przygotowaniami do obserwacji komety C/2012 S1 ISON (lub inaczej komety Nevski–Novichonok). Kometa została odkryta we wrześniu 2012 roku i od razu została okrzyknięta mianem "komety stulecia". Było to wynikiem wstępnych ocen jasności jaką kometa może osiągnąć w grudniu bieżącego roku. Późniejsze pomiary znacznie zweryfikowały te optymistyczne przewidywania. Kometa porusza się po orbicie hyperbolicznej i prawdopodobnie pochodzi z obłoku Oorta. Jest to jej pierwsza wizyta w okolicach Słońca. Parametry orbity klasyfikują ją jako kometę należącą do tak zwanych komet muskających Słońce (sungrazing comets) lub należących do rodziny Krautza. Komety te są zwykle bardzo efektowne. Do nich zaliczała się kometa C/1882 R1-A (Wielka Kometa Wrześniowa), która była widoczna nawet za dnia oraz C/1843 D1, Wielka Kometa Marcowa 1843. Ostatnią kometą z tej grupy była C/2011 W3 (Lovejoy) z 2011 roku.

C/1843 D1 (rycina)

Kometa Lovejoy. (Anna's Astronomy News)

Niestety podobnych widoków w przypadku komety ISON nie należy się spodziewać. Ostatnie obserwacje sugerują, że kometa, o ile przeżyje przejście obok Słońca w  odległości ok. 1 mln km nie da takich spektakularnych obrazów.


Z wykresu wynika, że w okresie grudnia jasność komety może być rzędu 3-5 magnitudo co nie jest jakąś dużą wartością.  Poza tym pojawiają się spekulacje, że kometa ulegnie dezintegracji przy przejściu przez peryhelium i wtedy będzie niewypał a nie kometa roku. Miejmy nadzieję, że kometa przeżyje i będziemy mogli ją w grudniu podziwiać. Jeżeli chodzi o obserwacje to w chwili obecnej kometa jest widoczna nad ranem nad wschodnim horyzontem i ma jasność rzędu 8 magnitudo. Fotograficznie jest już zatem w zasięgu.


Przejście komety przez peryhelium nastąpi 28 listopada. Jeżeli kometa przeżyje, warunki obserwacji z każdym dniem będą się poprawiać. Niestety dla mnie godziny obserwacji są barbarzyńskie - wczesne ranki.  Nic trzeba będzie wstawać albo w ogóle nie spać. Jestem również pełen obaw co do pogody. Wiadomo w naszym klimacie grudniowa aura bywa różna. Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca wyłapie się jednak kilka pogodnych dni.

Pozycja komety w grudniu.


Efemeryda komety na grudzień.

Droga komety w grudniu na tle gwiazd. (Wygenerowano darmowym programem Nocny Obserwator 4.01 napisanym przez Janusza Wilanda). Większa rozdzielczość dostępna tutaj
Efemeryda komety w grudniu na godzinę 5UT. ((Wygenerowano darmowym programem Nocny Obserwator 4.01 napisanym przez Janusza Wilanda).


Zdjęcia komety.

Kometa ISON. (Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona)

Kometa ISON i Mars. (David Peach)
Więcej wiadomości w miarę jak będą się ukazywać.

PS> Mam sporą ochotę zapolować już teraz ale pogoda nie dopisuje. Nic, poczekam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz