niedziela, 4 listopada 2012

Może by tak samemu spróbować?

Dowiedziałem się, że mój kolega, również astro amator udał się na wyprawę do Australii  w celu podziwiania całkowitego zaćmienia Słońca, które będzie tam widoczne 14 listopada (blog z relacją http://intotheshadowofthemoon.wordpress.com/ ).


Co ciekawe Łukasz zorganizował sobie tą wyprawę sam. Bez pośrednictwa jakiś biur podróży czy innych krwiopijców. Nie ukrywam, że tym samym nadepnął mi nieco na ambicję. Szybko usiadłem i przeanalizował możliwe zaćmienia Słońca w sensownej odległości od Polski. BINGO! 21 sierpnia 2017 roku, a więc za niecałe 5 lat pas całkowitego zaćmienia będzie przebiegał przez prawie całe Stany Zjednoczone. Jest to bliżej niż Australia i wydaje się być w moim zasięgu. Czasu jest dużo ale jestem mocno zdecydowany tam się wybrać. Pozostaje jeszcze kwestia, czy będę w stanie ze względów zdrowotnych no i czy do tego terminu dożyje. Zobaczymy. Strona o tym zaćmieniu: http://www.eclipse2017.org/ECLIPSE2017_main.HTM. Mapa przebiegu zaćmienia:

Mapa pasa zaćmienia https://maps.google.com/maps?q=http://www.calsky.com/kml/eclipsemap.kmz%3Fobs%3D85860459350897%26tdt%3D2457987

Z mapy wynika, że wybór miejsc jest duży. Ja szykuję się na Clarksville, Tennessee. Jak będzie okazja to może zahaczę o Montanę.

Następne zaćmienie będzie 2 sierpnia 2027 roku. Miejsca to Gibraltar, północna Algieria i Tunezja. Blisko. Ale myślę, że nie dociągnę do tej daty.


Następne całkowite zaćmienie widoczne w Polsce to 7 październik 2135. Troszkę późno :(Brak komentarzy:

Prześlij komentarz