środa, 1 sierpnia 2012

Sesja 20120730 - różności.

Pogoda dopisuje. Nie jest to może rewelacyjne niebo ale lepsze to, niż całkowite zachmurzenie. Przygotowałem sprzęt aby lepiej skalibrować guiding. Zapomniałem o jednym - Księzyc bliski pełni i lekka mgiełka oraz LP skutecznie utrudniały mi testy. W końcu odpuściłem. Postanowiłem zatem pobawić się w program Lunar100 - wycieczkę po powierzchni Księżyca z uwzględnieniem szczególnie ciekawych obiektów.

Opis obiektów można znaleźć na the-moon wiki: http://the-moon.wikispaces.com/Lunar+100 Warunki seeingowe ze względu na rozgrzane powietrze i niską wyskość Księzyca nad horyzontem były bardzo złe. Udało mi się tylko zrobić jako takie zdjęcia okolic krateru Schickard (poz.49) i krateru Wargentin ( poz. 43). Na poważniejsze obserwacje trzeba będzie poczekać do jesieni.Następnie postanowiłem popestować fotografie szerokokątne. Wykorzystałem obiektyw MIR-1W 2.8/37. Efekty na zdjęciach:

Kasjopea (20x60s,ISO800,HEQ5). Widoczne Chichotki i galaktyka M31

Droga Mleczna w Łabędziu (20x60s,,ISO800)
Następnie udało mi się zaobserwować flarę Irydium (-7 mag) w Delfinie.

oraz przelot ISS Zarya ze statkiem towarowym Progress M-15M na tle kwadratu Pegaza.

Kwadrat Pegaza z ISS (jaśniejsza linia) i statkiem towarowym Progress (słabsza linia).
Postanowiłem troszkę poczekać aby na wschodnim horyzoncie zobaczyć w bliskim sąsiedztwie Plejad i Aldebarana planetę Wenus i Jowisza.


Tak więc sesja zaplanowana na sesję techniczną okazała się sesją pełną ciekawych obserwacji.

1 komentarz:

  1. Fotografie są genialne! :D Tęskni mi się za widokiem tylu gwiazd jak w Łabędziu czy Kasjopei.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń