wtorek, 24 lipca 2012

Sesja 20120723 - chrzest bojowy nowego setupu.

Wreszcie się rozpogodziło. Nastał zatem czas przetestowania nowego setupu czyli: HEQ5, SW 150/750 z guiderem TS 80mm oraz kamerką QHY5. Jako sensor wykorzystałem oczywiście niemodyfikowanego Canona 550D. Po 90 minutach składania zestawu, alignowania i testowania oprogramowania (do guidingu użyłem PHD a do focenia APT) całość była gotowa do pracy. Zauważyłem, że do alignowania bardzo pomocny jest zielony laser - brak "łamania karku" jak przy szukaczu oraz okular z podświetlanym krzyżem. Na pierwsze testy wybrałem obiekty może i oklepane ale znajdujące się w zenicie co przy miejskim niebie zmniejsza istotnie LP. Na pierwszy ogień poszły Hantle (M27) w Lisku. Wysmażyłem 10 klatek po 180s przy ISO800. Guiding trzyma dobrze :)


Następnym celem było zwiększenie czasu ekspozycji do 300s. Jako cel wybrałem ciekawą parę w Cefeuszu. Gromadę otwartą NGC6939(8m) oraz Galaktykę spiralną NGC6946(9m). Przedsięwzięcie z lekka hardorowe biorąc pod uwagę, że stanowisko jest w prawie milionowej aglomeracji :) Udało mi się naświetlić 9 klatek po 300s, ISO800. Guiding trzyma! Ale tu zonk! Akumulator w aparacie uległ rozładowaniu :( Nie miałem już szans na zrobienie darków i flatów. Wniosek  - muszę dokupić zapasowy akumulator. Efekt:

Wnioski: guiding działa poprawnie a to najważniejsze. Warto zakupić pełną wersję programu Astro Photography Tool (13 euro nie majątek). Canon 550D niemodyfikowany niezbyt nadaję się do astrofotografii. Wycina zbyt dużo czerwonego. O mgławicach wodorowych można w zasadzie zapomnieć. Wyjścia - modyfikować Canona (nie uśmiecha mi się to) lub zakupić dedykowaną kamerę astro (myślę o Atik 314E lub QHY8L, ale to w przyszłym roku). Konieczny jest też korektor komy MPCC i to chyba będzie następny zakup.

Walczę z obróbką. Po uwagach Zdzisia inaczej obrobiłem M27. Efekt poniżej.


I inna obróbka gromady z galaktyką:4 komentarze:

 1. Fotka ok tylko trochę za niebieska i tak mocno sztucznie nie odszumiaj

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do odszumowania to zgoda :) Z tym zaniebieszczeniem zdjęć walczę już pewien czas. Niemodyfikowany Canon wycina bardzo dużo czerwieni i dopóty dopóki nie wykosztuję się na kamerkę to chyba tak na razie zostanie :( Ale doświadczenie się zbiera.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaniebieszczenie nie ma nić wspólnego z Canonem jedynie na obrzeżach będziesz miał mniej czerwieni. Poprostu nawet z canona nie jest to naturalny ;) wygląd zobacz tu http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/07/sesja-0022-08-07-2010-m27.html o coś takiego mi chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byś mi podrzucił na maila surowego stacka w TIFF-ie to bym się pobawił i ci podesłał. ? Teraz trochę lepiej ale bym musiał zobaczyć surowy materiał.

  OdpowiedzUsuń