czwartek, 10 maja 2012

Przygotowania do tranzytu Wenus czas zacząć.

Już za niecały miesiąc 6 czerwca 2012 o wschodzie Słońca będziemy mogli być świadkami rzadkiego zjawiska tranzytu Wenus przed tarczą Słońca. Przygotowania czas zacząć. Ponieważ na Słońcu pojawiła się ogromna grupa plam i pogoda jest sprzyjająca przetestowałem możliwości mojego sprzętu do obserwacji tranzytu. Obserwacje wykonałem moim teleskopem zaopatrzonym w filtr słoneczny z folii mylarowej (filtr Baadera ND5). Tutaj UWAGA DLA CHĘTNYCH OBSERWATORÓW: Pod żadnym pozorem nie wolno kierować i patrzeć na Słońce nawet najmniejszą lornetką i aparatem fotograficznym bez użycia filtra (najlepiej z folii Baadera ND5, do zakupienia w Astrokraku czy DeltaOptical). Nieprzestrzeganie tej reguły grozi całkowitą utratą wzroku. Apeluję o rozsądek!. Celem przygotować było przede wszystkim ustalenie optymalnych ekspozycji zdjęć i kamerki MS. Wyniki bardzo mnie cieszą.

Grupa plam AR1476 SW 150/750,Canon 550d, 1/600s, ISO100, ND5

Grupa plam AR1476 SW 150/750,Canon 550d, Barlow x2, 1/160s, ISO100, ND5, crop

A tak wygląda porównanie tych plam z Ziemią.

CREDIT: NASA/SDO (Via Twitter @Camilla_SDO)

Z kamerką pojawił się problem. Odblaski na ekranie laptopa skutecznie uniemożliwiają zobaczenie czegokolwiek na LCD, nie wspominając już o ustawieniu ostrości. Będę usiał coś pokombinować. Jakiś namiot czy co.

PS: Wieczorem tego samego dnia udało mi się sfotografować flarę Iridium:

Flara Iridium w głowie Smoka, 21:50:33 CEST


3 komentarze:

 1. Dobry wieczór,
  prezentowane zdjęcia wykonał Pan Canonem 550D, nie kamerką MS? Ciekawi mnie, jaki efekt otrzymałby Pan przez tą właśnie kamerkę. Prosiłbym o kontakt w tej sprawie ze mną przez maila, który podany jest w moim profilu użytkownika.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  mam pytanie odnośnie folii mylarowych. Czy folia ND5 nadaje się, poza obserwacją np. prze lornetkę, do robienia zdjęć aparatem cyfrowym lub filmowania kamerą (chciałabym zrobić zdjęcia tranzytu Wenus)? Czy do robienia zdjęć należy używać tylko folii ND3,8?
  W jakim miejscu najlepiej obserwować tranzyt ?
  Dodam, że w temacie obserwacji jestem dopiero początkująca :)
  prosiłabym o kontakt na e-mail: j.j.123@op.pl
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. W zasadzie folię ND5 można używać do obserwacji wizualnych i fotograficznych. Ja tak robię i nie widzę jakieś specjalnej różnicy z folią ND 3.8. Należy jednak pamiętać, że folia ND 3.8 nie nadaje się do obserwacji wizualnych zatem jest moim zdaniem mniej bezpieczna dla niedoświadczonych obserwatorów niż ND5. ND 3.8 można używać też z filtrami wąskopasmowymi np. Baader Solar Continuum czy filtry CaK. Wtedy ND 5 może być zbyt ciemny. Zachęcam kilka dni przed zjawiskiem tranzytu zrobić choć jedną próbną sesje słoneczną aby określić ekspozycję zdjęć czy filmów.

   2. Wybór miejsca obserwacyjnego jest istotny. Całe zjawisko będzie miało miejsce stosunkowo nisko((od 0 do 30 stopni) nad horyzontem północno-wschodnim (azymut geograficzny od 50 do 80 stopni). Zatem postaraj się znaleźć takie miejsce gdzie w podanych przeze mnie koordynatach horyzontalnych horyzont jest płaski i dobrze widoczny, bez obiektów zasłaniających widok.

   Usuń