środa, 14 marca 2012

Taniec planet na niebie.

Obecny rok jest jednym z najlepszych do obserwacji Wenus. Dopiero za 8 lat warunki będą równie dobre. W tym roku jest o tyle ciekawie, że w pobliżu Gwiazdy Wieczornej znajduje się król planet - Jowisz, a i również Księżyc dodaje swoje trzy grosze. Dzięki takiej konfiguracji będziemy mieli możliwość zaobserwowania ciekawych konfiguracji tych obiektów. Do pierwszej dojdzie 25.03 oraz 26.03. Wtedy to wszystkie te trzy ciała niebieski będą blisko siebie i o ile dopisze pogoda będą doskonale widoczne nad zachodnim horyzontem. Konfiguracje przedstawiają symulacje z programu Stellarium (czas zjawiska to czas CET(zimowy)).

Konfiguracja 25.03.2012

Konfiguracja 26.03.2012

Następne zjawisko będzie widoczne 3 kwietnia. Wtedy to Wenus znajdzie się w Plejadach. Ale będzie widok! Polecam niewielką lornetkę.

Konfiguracja 03.04.2012

Tak to będzie widać w moim teleskopie na matrycy CCD Canona 550D w ognisku głównym. Będzie super jak uda się zrobić takie zdjęcie.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że pogoda dopisze.5 komentarzy:

 1. Piotrze, a co ja dzisiaj tj 14 marca widzę takiego znacznego i mocnego w liczbie dwóch sztuk??

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano widzisz Jowisz i Wenus. To jaśniejsze to Wenus, nieco ciemniejsze i nieco niżej po lewej to Jowisz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cuuudownie czytać odpowiedź: tak myślałam że to te Panie były wczoraj widoczne.
  A jeszcze jakbyś mógł mi podpowiedzieć, bo jako laik nie wiem: Czemu były aż tak widoczne wczoraj??

  OdpowiedzUsuń
 4. Te dwie planety z natury są jednymi z najjaśniejszych obiektów na niebie (poza Słońcem i Księżycem) dlatego też są tak dobrze widoczne. Układ jaki tworzą obecnie zdarza się co jakiś czas. Zachęcam do obserwacji tych planet do połowy kwietnia - najbliższa taka okazja nie szybko się powtórzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie dziękuję za odpowiedź!
   :-)

   Usuń