środa, 21 marca 2012

Supernowa SN2012aw w M95

Jak donosi telegram z INTERNATIONAL ASTRONOMICAL UNION 16 marca włoscy astronomowie Paolo Fagotti, Bastia Umbra odkryli w galaktyce M95 znajdującej się w gwiazdozbiorze Lwa supernową. Odkrycie zostało potwierdzone i supernowa otrzymała oznaczenie SN2012aw. Galaktyka M95 w Lwie jest odległa od Ziemi o 38 mln lat świetlnych. Jest to galaktyka spiralna typu SBb wg. klasyfikacji Hubble'a.

Mapka wykonana programem AstroJawil

M95 widziana z VLT (ESO)Obecnie jest to supernowa o jasności o 13m i nie jest oczywiście dostępna do wizualnych obserwacji - wymagany jest średni teleskop bądź długo czasowa astrofotografia. Wstępna analiza widmowa wskazuje obecność w widmie supernowej intensywnych linii wodoru oraz helu I 587.6nm. Wskazuje to, że supernowa jest typu II powstałą na wskutek eksplozji masywnej gwiazdy. Pozostałością zostanie gwiazda neutronowa, pulsar lub czarna dziura. Ekspansja chmury gazowej powstałej w wyniku eksplozji na podstawie obserwacji profilu linii H-alfa ma szybkość rzędu 15000km/h. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie w sprawie jasności supernowej. Najnowsze zdjęcia supernowej.


Anthony Ayiomamitis, Grecja

M95 z widoczną supernową. Jasny obiekt to Mars.(Oscar Martín Mesonero,Salamanca,Spain)

Jutro przyjeżdża do mnie HEQ5. Spróbuje zatem złapać tą supernową (dwie poprzednie w M51 i M101 mi zwiały) choć nie będzie to łatwe.Bliskość Marsa może skutecznie pokrzyżować mi plany.

EDIT (19.03.2012 12:24CET): W dzisiejszym APOD jest ładne zdjęcie tej supernowej:

Image Credit & Copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona


EDIT (24.03.2012 17:55CET): Kolejna fotografia - tym razem z Polski. Zdjęcie wykonał papatki z forum astro4u.net.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz