niedziela, 12 czerwca 2011

Sesja 2011061112 - Księżyc w HDR i mozaice.

Pogoda w miarę dopisała, niestety nie na tyle aby można było myśleć o obiektach DS czy planetach. Niebo wydawało się bezchmurne jednak przez teleskop było zamglone. Aby nie tracić czasu i korzystając z całkiem ładnego Księżyca nad południowym horyzontem zdecydowałem się na pewne eksperymenty. Po pierwsze fotografowanie naszego satelity jest stosunkowo łatwe...ale sam Księżyc charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością tonalną (oznacza to obecność bardzo jasnych i bardzo ciemnych szczegółów) co powoduje duże problemy z określeniem ekspozycji zdjęć. Postanowiłem zatem zastosować metodę stosowaną już wcześniej przeze mnie w zdjęciach plenerowych. Chodzi o metodę HDR (więcej na jej temat można poczytać w Internecie). Muszę przyznać, że eksperyment się udał i zdjęcia są znacznie lepsze niż przy zastosowaniu metody klasycznej, jedno ekspozycyjnej.
Drugi eksperyment polegał na stworzeniu z serii zdjęć mozaiki Księżyca. Ręczne tworzenie mozaiek jest zajęciem zdecydowanie "upierdliwym". Na szczęście Microsoft wydał program MS Image Composite Editor, co ciekawe produkt darmowy. Program jest bardzo prosty w obsłudze i automatycznie dopasowuje zdjęcia i generuje mozaiki. Super! Efektem złożenia 7 zdjęć wykonanych kamerką Philips SPC 880 NC i zestakowanych w Registax 6 jest takie oto zdjęcie:
Więcej zdjęć pod adresem: http://xal.zstp.lodz.pl/gallery/thumbnails.php?album=14. Dzisiaj jak będzie pogodnie jeszcze troszkę z tym poeksperymentuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz